Satışta şeker lobisi var

AKP’nin 14 şeker fabrikasınısatış yoluyla özelleştirme girişiminiengellemeye çalışan Şeker-İşGenel Başkanı İsa Gök, 4 bakanile şeker pancarı üretilen illeriMeclis’te temsil eden AKP, CHP,MHP ve HDP’li 166 milletvekilinemektup gönderdi.

Satışta şeker lobisi var

Türk pancar şekeri sektörüne 8-10 yıllık bir geçiş süreci tanınmasını isteyen Gök, bakan ve milletvekillerinden şeker fabrikalarının satışının iptali için kendilerine destek vermelerini istedi.

LOBİNİN KÖKÜ DIŞARIDA

Gök, Türkiye'de pancar şekerinin pahalı, şeker kamışı ithalatının daha ucuz olduğunu söyleyenlerin “kökü” dışarıda bir şeker “lobisi” ile bağlantılı olduğunu savunarak şöyle dedi: “Karşımızdaki lobinin güç ve etkinliğinin farkındayız. ABD ve AB'de faaliyet gösteren şirketlerin önemli bir bölümü çiftçi kooperatiflerinin içinde yer aldığı yönetim modellerinin mülkiyetindedir.”

Türkşeker'in özellikle Doğu bölgelerinde önemli geçim kaynağı olduğunu belirten Başkan Gök, mektubunda “Göç ve terör unsurlarını da engellemesi bakımından bölgesel farklılıklara göre şeker satış maliyetlerinin aynı zamanda sosyal maliyetleri üstlenen bir kurumsal özelliği olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. 8-10 yıllık bir geçiş süreci tanınarak Türkiye'mizin bölgesinde şeker sektöründe yıldız ülke konumuna erişebilmesinin sağlanması gerekir” dedi.

YÜZDE 500 RANT

Gök şunları söyledi: “Kendi şahsi çıkarını, kazanacağı parayı, etik dışı yükseklikteki yüzde 300 ila 500 kârları, rant ile elde edeceği fahiş geliri düşündüğünüzde görecekleriniz ile yıllardır ekmeğini yediğiniz fabrikayı, elini tuttuğunuz çiftçinin geleceğini, torunumuzun sağlığını dert ettiğinizde görecekleriniz farklı oluyor.” Tarlalarda çiftçinin ürettiği pancar şekerinin, laboratuvar ortamında üretilen pek çok sağlık sorununa davetiye çıkaran nişasta bazlı şeker (MBŞ) ile eşitsiz koşullarda mücadele etmek zorunda bırakıldığını dile getiren Gök, “Şeker fabrikalarını satışa çıkarmak, Türk şeker sektörünü bitirmek, fabrikaları kapatmak, pancar şekeri üretimini fiilen sonlandırmak demektir” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...