Sözcü Plus Giriş

Seçimden sonra ABD borsalarını ne bekliyor?

ABD Başkanı Donald Trump'ın vergi indirimlerinin desteğiyle geçen aylarda sert yükselen, dünya devi şirketlerin işlem gördüğü ABD hisse senedi piyasası, dün yapılan ara seçimlerin ardından yükselişi destekleyen başlıca unsurlardan birini yitirmiş görünüyor. Demokratlar'ın seçim başarısı ABD borsalarının maliye politikasından bulduğu desteği azaltabilir.

15:39 -
Seçimden sonra ABD borsalarını ne bekliyor?

ABD hisse senetlerinin yatırımcılara sağladığı getiri geçen bir yılda Trump’ın şirket kârlarını artıran vergi indirimleriyle artış kaydetti. Trump bu vergi indiriminin ardından orta gelirlilerin vergilerini de yüzde 10 azaltmak istiyordu.

Ancak, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğun Trump’ın Cumhuriyetçilerinden Demokratlara geçmesiyle birlikte yeni vergi indirimleri olasılığı da oldukça azaldı.

New York merkezli BMO Capital Markets’taki ABD sabit getirili menkul kıymet stratejisti Jon Hill, “Washington’da tekrar siyasi açmazın hakim olması muhtemelen büyüme beklentilerini hafifletecek ya da en azından maliye politikasında destekleyici yeni adımlar atılma ihtimalini azaltacak” dedi.

Kongre seçimleri, hisse piyasalarında 10 yıldır süregelen yükseliş trendini hayat veren düşük faizli para politikasının ortadan kalktığı bir ortamda gerçekleşti. ABD merkez bankası (Fed) enflasyonun yükselmesini önlemek için faizleri bir süredir artırıyor.

ŞİRKETLER İÇİN TEMEL GÖSTERGELER ÖNEM KAZANACAK

Hem para hem de maliye politikasının destekleyici yönlerinin ortadan kalktığı göz önüne alındığında yatırımcılar bundan sonra ekonominin uzun süredir devam eden büyümeyi ne derece sürdürebileceğine odaklanacak. Şirketler için de temel göstergeler önem kazanacak.

New Jersey merkezli Cherry Lane Investments ortağı Rick Meckler, “Aslında borsaların maliye politikasından daha fazla desteğe ihtiyacı yok. Bana göre yükseliş trendinin devamı için faizlerin arttığı bu ortamda şirket kârlarının güçlü seyrini koruduğunun görülmesi gerekiyor” dedi.

Bazı yatırımcılar hem bütçe açığı hem de faizlerin yükselmesine yol açacak yeni vergi indirimi ihtimalinin azalmasının ümit verici olduğunu belirtiyorlar.

Atlanta merkezli yatırım danışmanlığı kuruluşu SunTrust stratejisti Keith Lerner, “Seçimleri Cumhuriyetçiler kazansaydı maliye politikasından yeni destek adımları görecektik. Bu da faizlerin daha fazla yükselmesine ve Fed’in daha hızlı adım atmasına yol açacaktı” dedi.

REUTERS

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more