Sektörde düzeltme yaşanıyor

Gayrimenkul piyasasının en likit firmalarından biri olduklarını belirten Nef Başkanı Erden Timur,“Bunun en büyük sebebi şeffaflık ve disiplin. Bu yıl toplam ciro hedefimiz 2.1 milyar TL” dedi.

Sektörde düzeltme yaşanıyor

Türkiye'nin önde gelen markalı konut geliştiricilerinden Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, sektörde bugün “şeffaflık” konusunda ciddi bir eksiklik olduğunu belirterek, bu konuda atılacak adımların Türkiye'nin toplumsal ve ekonomik kalkınmasına da büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Şirketin 2017 gerçekleşmelerini ve 2018 planlarını ekonomi basını ile bir sohbet toplantısında paylaşan Erden Timur, finansal olarak oldukça başarılı bir yılı geride bıraktıklarının altını çizerken, gayrimenkul sektörüne yönelik de değerlendirmelerde bulundu. Nef olarak, sektörün en likit firmalarından biri olduklarını ifade eden Timur, “Bizim kasamızda her zaman 300-400 milyon TL nakdimiz oluyor. 5 milyar TL'lik aktif büyüklükle sektörde açık ara lider konumdayız. Bunun en büyük sebebi şeffaflık ve disiplin. Uluslararası denetim firması KPMG tarafından her yıl düzenli olarak denetleniyoruz. Finansal raporlarımızı da Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlıyoruz” şeklinde konuştu.

s-08-erden-timur

VERİLER TEYİT EDİLMELİ

Gayrimenkul sektörünün daha net kurallarla denetlenmesi gerektiğinin altını çizen Erden Timur şöyle devam etti: “Gayrimenkul üreticileri olarak biz aslında toplumun tasarruflarına talibiz. Dolayısıyla sektördeki disiplinin artması ekonomik ve toplumsal açıdan kritik öneme sahip. Bu sebeple bizim çok daha net kurallar ile denetleniyor olmamız lazım. Çok daha şeffaf bir sektör olmalı; verinin kesinlikle teyit edildiği bir sistem oluşturmalıyız. Böyle bir inisiyatif başlatmak gerekiyor. İş güvenliğinde ya da çevre konularında nasıl belli başlı standartlar varsa, gayrimenkul sektöründe de şeffaflık konuşunda benzer standartlara ihtiyacımız var.”

Timur, Türkiye'nin konut satış adedine göre Avrupa'da birinci, OECD ülkeleri arasında ise ABD'den sonra ikinci sırada bulunduğunu ifade etti.

AŞIRI TALEP FİYATLAMASI

Erden Timur, “Aslında demografiye göre inanılmaz büyük bir pazar var. Bu büyük pazarı doyurmak gerekiyor. Bu tamamen ihtiyaç eksenli bir pazar. Ama envanter çalışması olmadığı için şurada şu ihtiyaç var diyemiyorsun. İhtiyacı doyurmak için pazar çok hızlı büyüdü. Aslında bizim hızlı nüfus artışının olduğu dönemlerdeki kitle önce büyük bir hane halkı oluşturdu. Sonra o hane ayrı ayrı evlere ayrılmaya başladı. Bundan dolayı aşırı talep hızlı fiyatlamaya sebebiyet verdi. Şu an yaşadığımız çok net bir ‘düzeltme'. İhtiyaç eksenli tüketim hâlâ devam ediyor. Bir de ikâmesi olmayan bir ürün. Devlet bizim çadırda yaşamamıza izin vermiyor. Dolayısıyla bu hızlı büyüme tüm kabahatleri örtüyor. Yoksa daha sürdürülebilir gidilse bu kabahatler olmayacak. Bu anlamda kamunun mutlaka bir envanteri olması gerekiyor. Kamu kullanıcıyı analiz edip, demografi çıkartıp, hangi bölgede ne yapılması gerektiğini belirleyebilir” dedi.

BANKALAR SEKTÖRLE İŞ YAPMAK İSTEMİYOR

2016 ve 2017 yılında toplam 3.850 adet ünitenin teslimini gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Timur, “Son 2 yıldır Türkiye'de en fazla konut teslimi yapan özel şirketiz. Nef Merter projelerinde 1.400, Nef Ataköy'de 1.300, Nef Points projelerinde 800, Nef Kağıthane'de ise 350 ünitenin teslimini gerçekleştirdik. İş GYO ile ortak yürüttüğümüz 2.700 konutluk İnistanbul projemizde de teslimler geçtiğimiz Aralık ayında başladı” şeklinde konuştu.

KÂRI GÖRSELER…

Bugün sektördeki düşük kârlılık nedeniyle, bankaların gayrimenkul şirketleriyle çalışmak istemediğini ifade eden Erden Timur, “Bugün sektördeki firmaların bilançosunu en fazla bankalar görüyor. Peki bankalar gayrimenkul sektörü ile neden çalışmak istemiyor? Çünkü öyle bir kâr yok. Düşünsenize sektörde hem ciro hem de kâr yüksek olsa, tam tersi bankalar sizin peşinizden koşarlardı. Tam aksine, bankacılarla konuşun; hangi sektör ile iş yapmak istemezsiniz diye sorun, gayrimenkulü ilk sırada sayarlar. Bu bilanço şeffaflığıdır. O kârlılık olmadığı için de GYO'larla da iş yapmıyorlar” dedi.

EBRD İLE SÜTLÜCE’DE 600 YATAKLI PROJE

Geçtiğimiz yıl 120 milyon dolar sermayeyle EBRD ile birlikte kurdukları şirkete de değinen Timur, “EBRD ile geçen sene Londra'da imzaladığımız ortaklık ilk meyvesini vermek üzere. EBRD ile birlikte Nef Sütlüce'de ikinci Novu projemizi 600 yatak kapasitesiyle 2019 yılında açacağız” dedi. Ortaklık çerçevesinde yüzde 60 konut, yüzde 40 öğrenci rezidansı yapacaklarını kaydeden Timur, “Mesela biz Merter'de ilk öğrenci rezidansını önceki sene devreye aldık. Yüzde 98 doluluğu var. 17 tane üniversiteden öğrenci kalıyor. Fiyatı aylık ortalama 1.400 lira. Bu işte çok iddialıyız” şeklinde konuştu. EBRD ile yurt dışında da projeler yapacaklarını sözlerine ekleyen Timur, EBRD'nin özellikle Doğu Avrupa'ya büyük önem verdiğini söyledi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...