Şirket kuruluş işlemlerini azaltan yasa dün kabul edildi

Şirket kuruluş işlemlerini azaltan ve yatırım ortamının iyileştirilmesini amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda dün akşam kabul edildi.

Şirket kuruluş işlemlerini azaltan yasa dün kabul edildi

Şirket kuruluş işlemlerini azaltan ve yatırım ortamının iyileştirilmesini amaçlayan tasarı TBMM’de kabul edildi Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek “Türkiye’yi Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde sınıf atlatacak önemli bir reform paketi” olarak adlandırdığı yasa için “Hedefimiz Türkiye’yi, İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde iki yıl içinde ilk 20’ye yükseltmektir” dedi. Türkiye ilgili endekste 190 ülke arasında 60. sırada yer alıyor.

Yasa yabancı yatırımcıların süre, maliyet ve prosedür anlamında karşılaştıkları idari ve bürokratik süreçlerinde iyileştirilme öngörülüyor. Öte yandan KOBİ’lerin finansmana daha kolay erişebilmesi amacıyla taşınır rehni kanunu değiştirilerek KOBİ’lerin sahip olduğu her türlü taşınırın rehnine imkan sağlanması da amaçlanıyor. Dünya Bankası’nın takip ettiği iş yapma kolaylığında önemli bir yeri olan şirket kuruluşlarındaki gerekli işlem sayısı bu yasa ile birlikte bire iniyor. İnşaat işlem süreçlerinde gerekli izin sayısının da azaltılmasını öngören tasarı, inşaat ruhsatındaki imza sayısı gerekliliğini de azaltılıyor. Yasa ile ayrıca bir çok izin belgesinin başvuru ve takip süreçlerinin elektronik ortamda yapılabilmesine de olanak sağlanıyor.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...