Şok’un halka arzı tamamlandı

Gıda perakende market zinciri Şok Marketler A.Ş.’nin halka arzı tamamlandı. Garanti Yatırım tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, nihai halka arz fiyatının 10,5 TL olarak belirlendiği ifade edildi.

Şok’un halka arzı tamamlandı

Arz edilen paylara toplam 1 milyar dolar seviyesinde talep geldi. Garanti Yatırım liderliğinde, Yapı Kredi Yatırım eş liderliğinde halka arz edilen paylara yaklaşık 1,9 kat talep geldi.

Ortak satışı olmaksızın tamamı sermaye artışı ile gerçekleştirilen halka arz ile Şok Marketler, 360 milyon TL olan sermayesini 578,5 milyon TL'ye çıkararak, artırılan 218,5 milyon TL'lik payları 8 – 11 Mayıs tarihleri arasında halka arz etti. 2,3 milyar TL büyüklüğü ile Şok Marketler halka arzı, Türkiye'de son 10 yılda gerçekleştirilen en büyük birincil halka arzlardan biri oldu.

Garanti Yatırım tarafından halka arz işleminin sonucuna ilişkin olarak 14 Mayıs 2018 tarihinde KAP'ta gerçekleştirilen açıklamada halka arz edilen payların yüzde 85'inin yurt dışı kurumsal yatırımcılara satıldığı, yurt içine ayrılan yüzde 15 oranındaki payların ise bireysel ve kurumsal yatırımcılar arasında eşit olarak paylaştırıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, yurt dışı kurumsal yatırımcılardan, tahsis edilen payların 1,76 katı talep geldiği ifade edildi. Yurt içi kurumsal ve yurt içi bireysel yatırımcıların da ilgi gösterdiği halka arzda bu tahsisat gruplara ayrılan paylar için sırasıyla 2,36 ve 2,52 kat talep geldiği ifade edildi. Halka arzla birlikte Türkiye'ye 1,95 milyar TL yabancı sermaye girişi sağlanmış olacak

Halka arz sürecini değerlendiren Şok Marketler CEO'su Uğur Demirel, “Yatırımcıların gösterdiği bu ilgi, ülkemize, sektörümüze ve şirketimize duyulan güveni ifade etmektedir” dedi. Türkiye'de son 10 yılın en büyük birincil halka arzlarından birini gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirten Demirel, Şok Marketler'in başarılı performansını bundan sonra da artırarak sürdürmeyi hedeflediklerini belirterek, ilgi gösteren tüm yatırımcılara teşekkür etti.

Şirketin paylarının SOKM işlem kodu ile 18 Mayıs Cuma günü Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlaması bekleniyor.

İHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...