Sözcü Plus Giriş

Ve 2019 asgari ücret zammı belli oluyor! Milyonlar nefeslerini tuttu…

2019 asgari ücret zammı için kritik gün geldi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere son toplantısına başladı. Ocak ayı itibari ile geçerli olacak olan asgari ücret zammı bu toplantıda belirlenecek ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından kamuoyuna açıklanacak. TÜİK asgari ücretin ağır işlerde 2.213 TL olmasını önermişti. TÜRK-İŞ ise 2000 TL artı refah payı istiyor.

Sozcu.com.tr
08:47 -
Ve 2019 asgari ücret zammı belli oluyor! Milyonlar nefeslerini tuttu…

Asgari ücret zammı için son toplantı bugün. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığındaki toplantı, bakanlık binasındaki Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda başlayacak. TÜİK'in asgari ücret önerisi ağır işler için 2 bin 213 TL, orta işler için bin 978,80 TL ve hafif işler için bin 841.40 TL oldu. TÜİK tarafından ağır işlerde çalışan bir işçi için yüzde 37.4 yani 610 TL zam önerildi. TÜİK orta işler için 375 TL, hafif işler için ise 238 TL zam önerisinde bulundu.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay asgari ücret görüşmelerinin başladığı 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada asgari ücret artışı için enflasyonun kırmızı çizgileri olduğunu belirterek, 2.000 TL’nin üzerinde yüzde 25 enflasyon ve refah payı talep edeceklerini belirtmişti.

ASGARİ ÜCRET BUGÜN BELLİ OLUYOR

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 6 Aralık tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleştirdi. Komisyon, toplantılarına Aralık ayı boyunca devam etti. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder´in başkanlık ettiği toplantılara İş Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı, TÜİK, Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi, Ticaret Bakanlığı temsilcisi ile en çok üyeye sahip işçi konfederasyonundan 5, işveren konfederasyonundan 5 üye katılım gösterdi. Komisyonun 4’üncü ve son toplantısı bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek. Toplantıda, komisyonca belirlenen asgari ücret; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından kamuoyuna açıklanacak.

PATRON: 2000 TL’NİN ÜZERİNDE OLMASIN

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen, yeni yılda asgari ücretin 2 bin TL’nin üzerinde olmaması gerektiğini söyledi. Önen, “Bu tür taleplerin ‘Yeni Ekonomik Program’ içinde yer alan enflasyon, işsizlikle mücadele ve diğer hedeflere uygun olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Oysa, 2008 yılından itibaren devlet tarafından işverenlere aktarılan teşviklerle işverenler asgari ücret maliyet artışından önemli ölçüde korunuyor. Net asgari ücret ile asgari ücretin işverene maliyeti arasındaki fark giderek azalıyor. Diğer bir ifadeyle asgari ücretin bir bölümü işverenler yerine kamu kaynaklarından finanse ediliyor.” dedi.

20aralikasgarigrafİLGİLİ HABERAsgari ücret, emekli ve memur maaşları ne kadar olacak?Asgari ücret, emekli ve memur maaşları ne kadar olacak?
Son güncelleme: android-time 09:53 27.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more