Sözcü Plus Giriş

BDDK’dan flaş hamle

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Swap (takas) işlemlerine sınırlama getirdi. Döviz takası işlemleri aynı anda yapılan tek bir işlemle farklı vadelere tabi dövizlerin alınıp satılmasını içeriyor.

Sozcu.com.tr
00:11 -
BDDK’dan flaş hamle

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK), yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %50'sini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır.”

İLGİLİ HABERSon Dakika... Albayrak: Mevduatlara el konulmayacakSon Dakika... Albayrak: Mevduatlara el konulmayacak

Döviz piyasasında swap işlemleri: Belli miktar dövizin aynı anda yapılan tek bir işlemle, farklı vadelere tabi olarak satın alınması ve satılması. Örneğin yurt dışındaki yüksek faiz oranlarından yararlanmak isteyen bir kimseyi ele alalım. Bu kimse döviz piyasasında faaliyet gösteren bir bankadan, önce elindeki ulusal para fonları ile döviz satın alır. Sonra da buna bağlı olarak yapacağı ikinci bir işlemle bu dövizleri, diyelim ki üç ay sonra teslim kaydıyla aynı bankaya geri satar. Böylece bir Spot Piyasa işlemi ile bir Vadeli Döviz İşlemi tek işlem halinde birleştirilmiş, yani farklı vadelere tabi olarak aynı miktar döviz önce satın alınmış sonra satılmış olmaktadır.

Son güncelleme: 11:06 13.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more