Sözcü Plus Giriş

Erguvan otobüslere ödenecek ücretlere zam

Eylem yapan Erguvan otobüslere öğrenci yolcu başına ödenen ücrete yüzde 100'den fazla zam yapıldı. Zam İstanbulkart ücretlerine yansımayacak. Zam 6 ay boyunca geçerli olacak.

Sozcu.com.tr
12:11 -
Erguvan otobüslere ödenecek ücretlere zam

DERİN GÖKÇE-ÖZLEM GÜVEMLİ

Özel halk Otobüsleri söz konusu ücretlerle artık geçinemediklerini belirterek kontak kapatmışlardı. Otobüsler bir günlük eylem yapmıştı. Olimpiyat Stadı’nın önüne araçlarını çekmişlerdi.

Eylemin ardından İETT’den yapılan açıklamada söz konusu kişiler hakkında yasal işlem başlatılacağı açıklanmıştı. Ayrıca eylem yaptıkları gün fazladan çalışan belediye otobüslerinin sefer ücretlerinin de kendilerinden tahsil edilebileceği söylenmişti.

Otobüs şoförleri ise AK Parti İstanbul İlçe Binası önünde protesto gösterisi düzenlemişti.

‘ARADA YAZ TATİLİ VAR’

Sozcu.com.tr’ye konuşan Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Kemal Çetin öğrenci başına verilen ücretin İBB tarafından 30 Kuruş’tan 70 kuruşa çıkarıldığını söyledi. Söz konusu ücretin 16.03.2018-16.09.2018 tarihleri arasında geçerli olacağını söyleyen Çetin, “Belediye bizi ihaleleri iptal etmekle tehdit ediyor. Bu zamdan memnun değiliz. Öğrenciler için destek veriliyor ama arada yaz tatili var” diye konuştu.

VATANDAŞA YANSIMAYACAK

Hukuk Komisyonu'nun CHP'li Meclis Üyesi İsa Öztürk konunun vatandaşın ödediği bilet ücretine yansımayacağını söyledi. Öztürk “Eylem işe yaradı diyebiliriz. Sorunu zaten biliyorduk. İBB, özel bir şirketten indirim istiyorsa bunu karşılaması gerek. Şimdi öğrenci bir geçişte 1.30 lira basıyorsa 70 kuruşu da İBB verecek. Böylece özel halk otobüsü öğrenci başına 2 lira kazanacak. İBB daha önce öğrenci başına 30 kuruş ödüyordu. Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, bu rakamın 60 kuruşa çıkarılmasını teklif etti. Komisyonda bunu 70 kuruşa çıkardık. Sorunun çözülmesi için CHP olarak ‘evet” dedik. Özel halk otobüsçülerin sorunun çözümüne katkı sunuldu” dedi.

İLGİLİ HABERÖzel Halk Otobüsü sahipleri kontak kapattı! İETT'den açıklama geldiÖzel Halk Otobüsü sahipleri kontak kapattı! İETT'den açıklama geldi

 

Son güncelleme: 11:27 18.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more