Sözcü Plus Giriş

Star Rafineri açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İzmir'de Star Rafineri açılışında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, günde 210 bin varil yılda 10 milyon ham petrol işleme kapasitesine sahip olacak rafineride bin 100 kişinin çalışacağını söyledi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:50, 27/10/2018
Star Rafineri açıldı

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Sözlerimin hemen başında Azerbaycan'ın 18 Ekim Bağımsızlık Günü'nü tebrik ediyorum.

Dün itibariyle Azerbaycan 27'inci yılını geride bıraktı. Azerbaycan Türkiye Cumhuriyeti'nin bizim son devletimiz oluşu gibi. Kardeşlerim de en genç devletidir.

Bu tesis enerji alanında dayanışmaları güçlendirmek için en somut örneklerden biridir.

20181012_2_32833789_38032472

Bakü-Tiflis-Erzurum doğal gaz projelerini hayata geçirmiştik. Bölgesel ve küresel ölçekte sahip olacak TANAP’ı da ekeldik.

Her şeyden önce 6,3 milyar dolarlık bir yatırım. Star Rafineri bir diğer taraftan konteyner limanı, petrokimya tesisleri bütün bunları ele aldığımız zaman bakıyorsunuz yaklaşık 10 milyar dolarlık bir yatırım burada söz konusu.

SOCAR Star Rafinerisi’ni bu yatırımla ülkemize kazandırmıştır.

BİN 100 KİŞİ GÖREV YAPACAK

 

19ekimsozkarti

Ege bölgemizin rehafını da yükseltmiş olacağız. Bölgedeki tüm halkların güvenliği için çalışıyoruz.

Bölgedeki herkeste bu samimiyeti görebilmek ister gönül. Doğu Akdeniz’deki tek taraflı oldu bittiler gibi girişimlerden üzüntü duyuyoruz.

Türkiye olarak bu tür dayatmalara karşı hem sahada hem diplomatik alanda vermeyi sürdüreceğiz.

6.3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Türkiye'nin beşinci rafinerisi olan STAR, şirketin verdiği bilgiye göre 30 yıldan uzun bir süredir devreye giren ilk rafineri olacak. Türkiye'nin 28.1 milyon ton olan işleme kapasitesini üçte bir oranında artıracak olan rafineri için inşaatın başladığı 2011 yılından bu yana 6.3 milyar dolar yatırım yapıldı.

Yayınlanma Tarihi:16:08,