Reklamsız Sözcü

Suudi Arabistan’da KDV tepkisi

Suudi Arabistan'da mal ve hizmetlere yüzde 5 oranında KDV getirilmesi ortalığı ayağa kaldırdı. Bazı şirketler KDV'yi kendilerinin üstleneceğini açıkladı.

android-time 15:57
Suudi Arabistan’da KDV tepkisi
Suudi Arabistan'da mal ve hizmetlere yüzde 5 oranında KDV getirilmesi ortalığı ayağa kaldırdı. Bazı şirketler KDV'yi kendilerinin üstleneceğini açıkladı.

Suudi Arabistan’ın yeni yıl ile beraber ilk defa katma değer vergisi (KDV) getirmesi ülkede Twitter’da, ender görülen bir tepkiye yol açtı. BBC İzleme Servisi’nin haberine göre Suudi Arabistan halkı, KDV’nin devreye girmesi ile elektrik ve benzine zam yapılmasına tepki gösterdi.

Genelde tepkilerin Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın ekonomiyle ilgili olarak devreye sokmayı planladığı “2030 vizyonu”na yöneltildiği görüldü. Muhammed bin Selman, petrole dayalı olan ülke ekonomisini çeşitlendirmek ve sosyal anlamda reformları devreye solabilmek için bir plan uygulamaya başlamıştı.

BAZI ŞİRKETLER KDV’Yİ ÜSTLENİYOR

Twitter’da tepki gösterilmesi amacıyla kullanılan etiketlerden biri “Maaşımız ihtiyaçlarımızı karşılamıyor” oldu. 2017 yazında aynı etiketle maaşların yükseltilmesi için bu etiket oluşturulmuştu. 10 saat içinde bu etiket 110 bin defa kullanılırken binlerce kişi de KDV’nin ortaya konmasına dair haberleri paylaştı. Bazı şirketlerin müşterilerine fiyat artışını yansıtmamak için KDV’yi kendilerinin ödeyeceğine dair haberler de çok sayıda paylaşıldı.

SUUDİ ARABİSTAN'DA KDV NE KADAR
%5

‘VATANDAŞLARI BOĞUYORSUNUZ’

Bir Suudi Twitter kullanıcısı 10 bin takipçisine, “2030 vizyonuyla toplumun fakir kesimleri daha da yoksullaştı, orta sınıf da şimdi fakir oldu” dedi. 225 bin defa izlenen bir videoda ise genç bir Suudi vatandaşı, son zamanlarda enerji, benzin, gıda, mülk ve cep telefonlarına fiyat artışı uygulandığını söyleyerek, “Ve hiçbir şey demedik. Olan tek şey artırım, artırım, artırım… Vatandaşları boğuyorsunuz” ifadelerini kullandı. Başka Twitter kullanıcılarının ise Prens Bin Selman’ı eleştirerek önceki kralı övdükleri görüldü. Ancak başka sosyal medya kullanıcılarının ise genç prensi ve uygulamaya geçirdiği reformları desteklediği biliniyor.

KDV ORANI YÜZDE 5

Vergi almamakla ve vatandaşlarına doğumdan ölüme kadar refah devleti imkanları sunmakla övünen iki Körfez ülkesi Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, yeni yıl ile beraber ilk defa katma değer vergisi (KDV) uygulamaya başlamıştı. Petrol fiyatlarının düşük seyretmesi yüzünden zora giren Körfez ekonomileri, son iki yıldır gelirlerini artırmak, harcamaları kısmak, böylece bütçedeki şişkinliğin önüne geçmek için bir dizi önlem alıyor. Çok sayıda ürüne uygulanacak yüzde 5 oranında KDV ile iki ülkenin de 2018 yılında 21 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor, bu da iki ülkenin milli gelirlerinin yüzde 2’sine denk geliyor. Suudi Arabistan’da yeni yıl itibarıyla benzine de yüzde 127 zam yapılmış, geçen hafta devlet desteğinin çekilmesi sonrası elektrik faturalarında keskin bir artış görülmüştü.

1985 YILINDAN BERİ ÖDÜYORUZ
Kısa adı Kdv olan Katma değer vergisi Ülkemizde yapılan mal ve hizmet teslimlerinde, mal veya hizmeti teslim alanın teslim edene ödediği vergi, malın üretiminden tüketimine kadar geçen süre içinde kazandığı katma değer üzerinden alınan ve vergimatrahından düşülmesine imkan veren veya her aşamadaki katma değeri vergileyen bir yayılı muamele vergisidir diye tanımlayabiliriz. 1984 yılında kabul edilen 3065 sayılı kanuna göre uygulanır. Katma Değer Vergisi tüketim vergisi niteliğinde. Satıcılar mal ya da hizmeti satarken Kdv'yi tüketiciye yansıtmakta ve Kdv'nin asıl yüklenicisi mal ya da hizmeti satın alan nihai tüketici olmakta. Mal ve hizmet teslimi yapan tacirler teslim sırasında fatura vb. belgeler düzenlerler. belge üzerinde görünen mal ve hizmet bedeli ile KDV tutarını, teslim ettikleri kişilerden tahsil ederler. Bu Kdv'ye 'Hesaplanan Kdv' denilir. Türkiye'ye KDV Turgut Özal zamanında, TBMM tarafından 3065 sayılı yasa ile 25/10/1984 tarihinde kabul edilip, 02/11/1984 tarihinde resmi gazetede yayınlanmış, 01/01/1985 tarihinden itibaren yürürlüğe konmuştu.
İLGİLİ HABERKuveyt KDV'ye geçecek mi?Kuveyt KDV'ye geçecek mi?

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:0502.01.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more