Sözcü Plus Giriş

Taşeron işçi kadroya geçişi bugün tamamlanıyor! İtirazlar sonuç verdi, hüküm giymiş taşeron işçiler…

Taşeron işçilerin kadroya geçiş için beklediği gün geldi. Taşeron işçisinin kadroya geçişi için işaret edilen tarih olan 2 Nisan 2018 geldi ve taşeron işçilerin kadroya geçişi başladı. Önceki dönemlerde hüküm giymiş olan taşeron işçiler hakkında yaşanan sorunlar da giderildi itirazlar sonuç verdi. İşte taşeronun kadroya geçiş günü ile ilgili detaylar...

Güncellenme: 15:27, 02/04/2018
Taşeron işçi kadroya geçişi bugün tamamlanıyor! İtirazlar sonuç verdi, hüküm giymiş taşeron işçiler…

Taşeron işçilerin aylardır beklediği gün geldi! Taşeron işçilerin kadroya geçiş başvurularının ilk gününden beri kaynaklar 2 Nisan 2018 tarihini işaret ediyordu ve beklenen günün gelmesiyle kadroya geçişler başladı. Taşeron işçiler kadroya geçişlerini halaylar ile kutladı. Hükümlü işçilerin kadroya geçişinde bazı sorunlu durumlar yaşanmıştı, yapılan itirazlar sonrasında o konuda da önemli gelişmeler yaşandı.

TAŞERON İŞÇİLER KADROYA GEÇİŞİ HALAYLARLA KUTLADI

Kadro sevinci yaşayan işçiler ise kadroya geçtikleri için mutlu olduklarını belirterek, “Başvuru süreçlerimiz, soruşturma ve sınav süreçlerimiz oldu. Bugün de imzalarımızı attık. Bu bize büyük mutluluk veriyor, diye konuştu.

JULİDE SARIEROĞLU 4 ARALIK KRİTERİNİ AÇIKLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Taşeronla ilgili çok kapsamlı bir süreci geride bıraktık, bilgi kirliliklerinin çıkarıldığı ve bazı algı operasyonlarının yaşandığı bir dönemdi ama alnımızın akıyla Pazartesi günü itibariyle sonuçlandırmış olacağız” dedi. 4 Aralık kriteriyle ilgili olarak birçok tartışma söz konusu olduğuna dikkat çeken Sarıeroğlu, “4 Aralık kriterinin konulma sebebi tamamen hak kaybı yaşanmamasıyla alakalıdır. İşten çıkarma ve başka kişileri işe yerleştirme riski olduğunu gördük, bunu engellemek amacıyla iyi niyetle hak kayıplarının yaşanmaması adına konulmuş bir kriterdir. Geçmiş dönemlerde taşerona kadroyla ilgili olarak ortaya koyduğumuz sözlerden daha ileride bir düzenleme gerçekleştirdik. Teknik ve zor bir konuydu ama sendikalarımızın ve çalışanlarımızın katkılarıyla son aşamaya gelmiş durumdayız. Bu kapsamda sendikal mevzuatımız da demokratik olarak uygulamadadır. Tüm bu konularda çok ileri aşamalara gelmiş durumdayız. Önümüzdeki dönemde de hükümet olarak işçi ve işveren kesimimizle ortak akla dayalı ve sonuç odaklı çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
taseron-isci

KARŞIYAKA’DA İTİRAZLAR SONUÇ VERDİ

Karşıyaka Belediyesi'nin, 1 yıldan fazla hüküm giymiş taşeron çalışanların kadroya geçişine engel olan Kanun Hükmünde Kararname'ye yaptığı itiraz sonuç getirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çıkardığı yeni yönetmelikle ‘Teröre ve cinsel saldırı' suçlarına karışmayan işçilerin kadroya geçebileceğini duyurdu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geçtiğimiz aylarda çıkardığı 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile resmi kurumlarda taşeron statüsünde çalışan işçilere kadro yolu açtı ancak 1 yıldan fazla mahkumiyeti olan işçiler bu hakkın dışında tutuldu. Bu uygulamanın Anayasa'daki eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savunan Karşıyaka Belediyesi, Ocak ayının ilk haftasında Bakanlığa itiraz dilekçesi gönderdi. Bu yanlıştan dönülmesi ve eski mahkum çalışanların mağdur edilmemesi istendi.
Karşıyaka Belediyesi, taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecinde eski mahkumları da elemeyerek listeyi eksiksiz olarak gönderdi. Karşıyaka Belediyesi'nin bu itirazı sonuç getirdi. Resmi Gazete'de yayınlanan yeni yönetmelikle ‘terör ve cinsel saldırı' suçlarına bulaşmamış olan eski mahkumların da kadroya geçmesine onay verildi. Karar, işçiler arasında da sevinçle karşılandı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Her toplumsal konuda gösterdiğimiz duyarlılığı, eski mahkum çalışanlarımız için de gösterdik ve onların mağduriyetine ortak olduk. Aileleri ile birlikte; sayıları on binleri aşan eski hükümlülerin iş akitlerinin sonlandırmaya, onları mağdur etmeye vicdanımız el veremezdi. Gerekli itirazlarımızı yaptık ve sonunda haklı olduğumuzu gördük. Bu itirazımıza kayıtsız kalmayan ve yanlıştan dönen herkese teşekkürler” dedi.

İHA-DHA

Yayınlanma Tarihi:10:56,