Sözcü Plus Giriş

Teknoloji devlerinin karnesi açıklandı

Apple, Amazon ve Alphabet bilançolarını açıkladı. Amazon tarihi rekorunu kırarken Apple daha az telefon satmasına rağmen daha çok para kazandı. Google'ın çatı şirketi Alphabet ise operasyonel giderlerinin fazlalığından dolayı zarar yazdı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:56, 02/02/2018
Teknoloji devlerinin karnesi açıklandı

Apple dördüncü çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Şirket geçen yılın aynı dönemine göre 700 bin daha az (77.3 milyon) iPhone satmasına rağmen gelirini yüzde 13 artırmayı başardı. Apple 2017'nin son çeyreğinde 88.3 milyar dolar gelir elde etti.

Bilançonun detaylarına inildiğinde Apple'ın kısa dönemde yapacağı harcamalar için 163 milyar dolarlık nakit kaynağı olduğu belirlendi.

iPad'ler popülerliğini yitirmeye devam ediyor. 2017'nin son çeyreğinde 13.1 milyon iPad satıldı. Satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.7 daha az.

BEZOS ARTIK DAHA ZENGİN

Amazon da dördüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Buna göre şirket 2017'nin son çeyreğinde 1.9 milyar dolar kâr elde etti. Bu rakam Amazon tarihine bir rekor olarak geçti. Dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos servetine servet kattı. Bloomberg Milyarder Endeksi’ne göre Bezos’un 116 milyar doları bulunuyor.

 

GOOGLE BEKLENTİLERİ KARŞILAYAMADI

Google'ın çatı şirketi Alphabet için ise 2017'nin son çeyreği beklendiği gibi geçmedi. Şirket 3 milyar dolar net zarar yazdı. Gelirler 25.9 milyar dolar olurken operasyonel giderlerin fazla olması bu çeyrekte Google'a zarar yazdırdı yorumlarına neden oldu.

İlginizi ÇekebilirABD Adalet Bakanlığı Apple'a soruşturma açtıABD Adalet Bakanlığı Apple'a soruşturma açtı
Yayınlanma Tarihi:10:51,