TİSK’ten bedelli askerlik açıklaması

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) bedelli askerlik ile ilgili değerlendirmede bulundu. Açıklamada 3-4 haftalık eğitimin yaklaşık 1 milyar TL maliyet yaratacağı belirtilirken, "Temel askerlik eğitiminin kaldırılması uygun olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

TİSK’ten bedelli askerlik açıklaması

TİSK açıklamada personelin askere alınması takdirinde iş gücünde kayıp olacağına da vurgu yapıldı.

TİSK’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Askerlikle ilgili olarak kıdem tazminatını düzenleyen 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14'üncü maddesinde özel bir düzenleme mevcut olup, Kanun Teklifi kapsamındaki bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kıdem tazminatı alarak işyerlerinden ayrılıp ayrılamayacakları konusunda bir belirsizlik söz konusudur.

Konfederasyonumuz, 28 gün olarak öngörülen temel askerlik eğitiminin kaldırılması halinde kıdem tazminatı ile ilgili bu belirsizliğin giderileceği görüşünü taşımaktadır. Ayrıca bu kapsamda çalışan personelin 28 gün ücretsiz izinli olması nedeniyle işletmelerimizdeki yaşanacak iş kaybının da önüne geçilebilecektir.

Diğer taraftan, 28 günlük temel eğitim süresi, kamu maliyesi için yaklaşık 1 milyar TL tutarında ek bir maliyet doğuracaktır. Bu sürenin kaldırılması halinde kamunun da önemli bir tasarruf yapması mümkün olacaktır.

Sonuç olarak Kanun Teklifi'nin 2'nci maddesindeki 28 günlük temel askerlik eğitiminin kaldırılması uygun olacaktır.”

Bedelli askerlik için 28 gün azaltıldı! Bedelli askerlik ücretinde değişiklik var mı? İlginizi Çekebilir Bedelli askerlik için 28 gün azaltıldı! Bedelli askerlik ücretinde değişiklik var mı? Bedelli askerlik gün sayısı değişti, sosyal medyadan tepki yağdı! İlginizi Çekebilir Bedelli askerlik gün sayısı değişti, sosyal medyadan tepki yağdı!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...