Toprak Seramik Fabrikası icra yoluyla satışa çıkıyor

Bir dönem Türkiye’nin ve Bilecik’in Bozüyük ilçesinin önde gelen sanayi kuruluşları arasında yer alan ve ilçede uzun yıllar binlerce insana ekmek kapısı olan Toprak Fabrikaları üzerindeki kara bulutlar dağılmıyor. Özellikle merhum iş adamı Halis Toprak’ın rahatsızlık dönemi ve vefatı sonrasında iyice kaderine tek edilen fabrikanın seramik bölümü bu ay sonunda icra yoluyla satışa çıkarılıyor.

Toprak Seramik Fabrikası icra yoluyla satışa çıkıyor

Yaklaşık 185 dönüm alan üzerine kurulu Toprak Seramik Fabrikası ipotek alacaklarından dolayı 27 Şubat tarihinde Bozüyük İcra Dairesi tarafından 46 milyon 906 bin 823 TL muhammen bedelle icra yoluyla satışa çıkacak. Şayet bu tarihte satış gerçekleşmez ise 27 Mart tarihinde ikinci kez satışa çıkarılacak. Edinilen bilgiye göre, fabrika alanını alabilmek için çok sayıda talebin geldiği, il içi ve il dışından birçok sanayicinin fabrika alanıyla ilgilendiği kaydedildi.

Diğer taraftan, hala çok sayıda işçinin alacağı olan Toprak Kağıt Fabrikası’yla ilgili olarak da işçi sendikası Selüloz-İş tarafından Bozüyük Asliye Hukuk Mahkemesine iflas davası açıldığı belirtildi. Davanın ilk duruşması önümüzdeki Nisan ayında yapılacak olup mahkeme fabrikanın iflası yönünde karar alırsa fabrikanın satışının gündeme geçeceği ifade edildi.

Bir dönemin deviydi. Toprak Fabrikaları özellikle 1990'lı yıllarda Türkiye'nin önde gelen sanayi tesisleri arasında yer alıyordu. Binlerce işçinin çalıştığı fabrikalar yüzlerce aileye ekmek kapısı olurken, Türkiye'nin seramik ve temizlik kağıdı sektöründe yüzde 25 oranında pazar payına sahipti. Ancak 2009 yılında borçlarından dolayı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulmasıyla başlayan süreç, iş adamı Halis Toprak'ın vefatı sonrasında daha da kötüye gitti.

Halis Toprak kimdir?
78 yaşında vefat eden işadamı Halis Toprak, 1938 Diyarbakır Lice doğdu. 1977'de İstanbul'da Toprak İnşaat firmasını kurdu. 1992 yılında ana ortakları Toprak Grubu şirketleri olan Toprakbank kuruldu. Zararı özkaynaklarını aşan, mali bünyesi zayıflayan Toprakbank 2001 sonunda Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF) kapsamına alındı. Halis Toprak, 32 yıl sürdürdüğü yönetim kurulu başkanlığını 2009'da oğlu Mehmet Toprak'a devretti. Aynı yıl Toprak Grubu'nun şirketlerinin tümünün yönetimine TMSF el koydu. Halis Toprak, Toprak Grubuna ait 22 şirketin ve 21 sanayi tesisinin yönetimini, Toprak Grubu'nun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na olan borcunun tamamını ödeyerek geri aldı. Halis Toprak 29 Haziran 2012 tarihinde tekrar Toprak Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı'na geldi.

İHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...