Sözcü Plus Giriş

Trump Kanada ve Meksika’ya muafiyet tanıdı

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin ithal ettiği çeliğe yüzde 25, alüminyuma ise yüzde 10 gümrük vergisi getirdi ancak Kanada Meksika'ya muafiyet sağladı ve diğer müttefiklerine de muafiyet imkanı önerdi.

08:50 -
Trump Kanada ve Meksika’ya muafiyet tanıdı

Trump bu kararıyla ilk baştaki “istisnalar olmayacak” yaklaşımından geri adım atmış oldu.

ABD piyasasındaki çelik ve alüminyumun dampingini “ülkesine bir saldırı” olarak nitelendiren Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada şirketlerin imalathanelerini ve tasfiye fırınlarını ABD’ye taşımalarının en iyi sonuç olacağını açıkladı.

Trump ülke içinde metal üretiminin ulusal güvenlik için hayati öneme sahip olduğu konusunda ısrar etti.

Çelik ve alüminyum işçileri tarafından desteklenen Trump “Vergi ödemek istemiyorsanız, tesisinizi ABD’ye getirin” dedi.

15 gün içinde başlayacak olan gümrük vergileri için planlar, vergilerin diğer ülkelerin misilleme yapmalarına yol açabileceğinden ve ABD ekonomisine zarar vereceğinden endişelenen işletme yöneticileri ve Trump’ın kendi partisinin önde gelen üyelerinin eleştirilerine maruz kaldı.

Trump, çelik ve alüminyum gümrük vergilerinde “(ülkesine)ticarette adil davranan” ülkelere muafiyet sağlama teklifinde bulundu.

Trump’ın bu adımı Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın yeniden müzakere edilmesine ilişkin görüşmelerde Kanada ve Meksika’yı geri çekilmesi için baskı altına almayı amaçlıyor.

REUTERS

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more