Trump’tan AB’yi kızdıracak açıklamalar

Trump ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Beyaz Saray'da yaptıkları görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Trump bu toplantıda AB'yi kızdıracak açıklamalarda bulundu. Trump “Sanki dünyanın kumbarasıyız. Herkes Amerika’yı soydu. Çin soydu, kusura bakmayın Devlet Başkanı ama sizin üyesi olduğunuz Avrupa Birliği de bizi soydu” diye konuştu.

Trump’tan AB’yi kızdıracak açıklamalar

Ticaret politikalarına ilişkin soru üzerine, gümrük tarifelerinin ticaret açığını düşürmesinin zaman alacağını belirten Trump, Çin’e yönelik tedbirlerin kısa süre önce başladığını anımsattı. Trump'ın Polonya lideri ile Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında Çin'e uygulanan yeni gümrük vergileriyle ilgili açıklama yaparken, “Sanki dünyanın kumbarasıyız, herkes bizi soydu” ifadelerini kullandı. Trump bir kez daha ülkelerle ikili ticaret anlaşmalarının adil ve Amerika'nın avantajına olmadığını yineledi.

HERKES ABD’Yİ SOYDU

Trump “Sanki dünyanın kumbarasıyız. Herkes Amerika'yı soydu. Çin soydu, kusura bakmayın Devlet Başkanı ama sizin üyesi olduğunuz Avrupa Birliği de bizi soydu” diye konuştu. Trump Güney Kore ile de ticaret anlaşmasının yeniden görüşüldüğünü, yeni anlaşmanın her an imzalanabileceğini söyledi.

O KADAR HIZLI UÇAKLARININ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği’nin (AB) otomobillere yönelik gümrük vergisini önlemek için ticaret müzakerelerine ikna olduğunu belirterek, “Açıkçası, (AB Komisyonu Başkanı) Juncker Avrupa’dan ofisime o kadar hızlı geldi ki o kadar hızlı uçakları olduğunu bilmiyordum.” dedi.

AB’nin de Çin gibi ABD’yi suistimal ettiğini öne süren Trump, “Bu bir süreç. Biraz zaman alıyor. AB bizimle konuşmuyordu. Başkan Obama ile konuşmuyorlardı.” değerlendirmesini yaptı.  AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’ın ABD’nin ticaret uygulamalarını yeniden müzakere etme davetini reddettiğini kaydeden Trump, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Juncker, yeniden müzakereleri istemedi. 3 kere teklif ettikten sonra bile istemedi. Ben de ‘Tamam. Artık müzakere etmek zorunda değiliz. Sizin ABD’ye gönderdiğiniz milyonlarca arabaya vergi getireceğiz’ dedim. Açıkçası, Juncker Avrupa’dan ofisime o kadar hızlı geldi ki o kadar hızlı uçakları olduğunu bilmiyordum.”

Trump, Avrupa’dan getirilen otomobillere yönelik vergi tehdidinden sonra yapılan görüşmede anlaşma sağladıklarını dile getirdi.  Öte yandan, Meksika ile ticaret anlaşmasının son safhaya geldiğini söyleyen Trump, “Her iki taraf için de mükemmel bir anlaşma sağladık. Daha önce tek taraflı bir anlaşma vardı. Şimdiki her iki taraf için iyi bir anlaşma oldu ve bundan mutluyuz.” diye konuştu.

AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...