Turizm ve havacılık sektörlerinin zor yılı

Dalaman , Milas Bodrum ile Antalya Havalimanını işleten firmalardan, 2016 ve 2017’de tahsil edilmesi gereken kira bedellerinin, Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmesinin, “Terör, darbe girişimi ve dış hatlarda yüzde 42 oranında azalan yolcu sayısından kaynaklandığı” bildirildi.

Turizm ve havacılık sektörlerinin zor yılı

Milas Bodrum Havalimanı'nı işleten TAV'dan SÖZCÜ'ye yapılan açıklamada, “2016 turizm ve havacılık sektörü için büyük bir kriz yılıdır. Yaşanan terör olayları ve darbe girişimi sonucu, turistik bölgelerdeki havalimanlarında dış hat yolcu sayısı yüzde 42 oranında düşmüştür” denildi. TAV yetkilisi, “Milas-Bodrum Havalimanı işletmesini kapsayan imtiyaz sözleşmemiz kapsamında 31 Ekim 2016'da ödenmesi gereken kira, 2016 yılındaki kriz nedeniyle, 20 ay süreyle 30 Ağustos 2018 tarihine ertelenmiştir. 2017 yılı kirası ise 31 Ekim 2017'de ödenmiştir” dedi.

DIŞ HAT YOLCU SAYISI YÜZDE 42 GERİLEDİ

2016 yılında yaşanan terör olayları ve darbe girişiminin sonucunda özellikle turistik bölgelerdeki havalimanlarında dış hat yolcu sayısının yüzde 42 oranında düşmesine neden olduğunu söyleyen TAV yetkilisi, “Erteleme, TAV olarak Türkiye'de işlettiğimiz 5 havalimanı içinde sadece Milas-Bodrum Havalimanı için uygulanmıştır. Kiralarımız Euro bazında ödenmektedir. 2016 yılında DHMİ ve Turizm Bakanlığı tarifelerde indirim yaparak, tur operatörlerine uçak başı belirli teşvikler sağlamıştır. Halen beklenen yolcu gelmemesine rağmen 2017 yılının kirası belirlenen tarihte ödenmiştir. Kuruluşumuz 2016 yılında kira kurumlar vergisi SGK ve muhtasar olarak devletimize 500 milyon dolardan fazla ödeme yapmıştır” açıklamasını yaptı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...