Sözcü Plus Giriş

Turizmde Güneydoğu-Ege köprüsü kuruluyor

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Ulaşım, Yolcu ve Öğrenci Taşımacılığı, Seyahat Acenteleri Meslek Komitesi’nin öncülüğünde ve Ege bölgesinden gelen katılımcılarla turizm istişare toplantısı düzenlendi. GTO’nun ev sahipliğinde gerçekeştirilen toplantıda, “Turizmde Güneydoğu-Ege köprüsü” kurulması kararlaştırıldı.

Hanifi KILIÇ / Gaziantep
10:46 -
Turizmde Güneydoğu-Ege köprüsü kuruluyor

GTO 13 No.lu “Ulaşım, Yolcu ve Öğrenci Taşımacılığı, Seyahat Acenteleri” Meslek Komitesi'nin öncülüğünde ve GTO'nun ev sahipliğinde turizmde Ege bölgesi ile işbirliğinin gerçekleştirilmesi amacıyla istişare toplantısı gerçekleştirildi.

EGELİ TURİZİMCİLER GAZİANTEP'TE

GTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Uğur Acıoğlu ile Başkan Yardımcısı Mehmet Tatar'ın başkanlıklarında iki bölümde yapılan toplantıya, Muğla Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Belediye Başkan Yardımcısı Mete Atay, GTO Meclis Üyesi Hasibe Sözmen, GTO Komite Üyesi Abuzer Tağa, Gaziantep TÜRSAB Başkanı Soner Bacaksız, Marmaris TÜRSAB Başkanı Ali Kırlı, Marmaris GETOB Denetleme Kurulu Üyesi Fahri Tan, GETOB Marmaris Müdürü Cahit Sarıbey, Turizmciler Ali Mürşit Yağmur ve Menderes Akbulut'un yanı sıra GTO meclis ve komite üyeleri ile seyahat acentelerinin temsilcileri katıldı.

resimid_5694353

EGE'DEN GÜNEYDOĞU'YA HAVA KÖPRÜSÜ

Toplantıda karşılıklı olarak yerli turist ziyaretlerinin yaygınlaştırılması, yatırım yapılabilecek alanlar, Fethiye-Gaziantep arasında karşılıklı direkt uçak seferleri ve ortaklaşa yapılacak projelerle ilgili görüş alışverişinde bulunulurken, turizm ilişkilerinin yanında ekonomik ilişkilerin de geliştirilebileceği vurgulandı.

GTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Uğur Acıoğlu ve Mehmet Tatar, genişletilmiş turizm istişare toplantısının bir hayli verimli geçtiğini, Gaziantep'in sanayi ve ticaret alanında elde ettiği başarıyı turizm alanında da gerçekleştirebilmesi için çalışmaların aralıksız devam ettiğini ifade etti.

resimid_5694354

Acıoğlu, Gaziantep'in tarihî ve kültürel zenginliklerinin doğru şekilde analiz edilmesi ve buna göre strateji belirlenmesinin Gaziantep'in turizmden daha fazla pay almasını sağlayacağını vurgulayarak, “Gaziantep'imizin dillere destan bir sanayi ve ticaret hayatı var. Bu alanda gün geçtikçe daha da iyi konuma gelmekte ve büyümekteyiz. Türkiye'de en fazla ihracat yapan 6. il konumundayız. Hedefimiz bu alanda 2020 yılına kadar 4. şehir konumuna gelmek. Ticaret ve sanayi alanındaki bu başarımızı ‘Turizm' alanına da yansıtmamız gerekiyor. Bunun için de ilimizin tarihî ve kültürel zenginliklerini doğru bir şekilde analiz etmemiz ve o doğrultuda stratejik bir plan oluşturmamız gerekiyor. Zeugma Antik Kenti, Dülük Harabeleri ve Karkamış kalıntıları gibi dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan ilimiz sadece ülkemizde değil tüm dünyadaki önemli güzergâhlardan biri konumunda. Şehrimizin sahip olduğu bu tarihi ve kültürel potansiyeli etkin bir şekilde kullanmalı ve tanıtımını da bu bağlamda yapmalıyız. Gazi şehrimiz doğal, kültürel ve tarihi değerlerini koruyarak turizme kazandırdığı ve turizm alternatiflerini geliştirdiği takdirde ‘kültür turizmi'nin öncü şehirlerinden biri olacaktır. Bundan hiç şüphemiz yok. Kentimizin zenginliklerinin ve önümüzdeki sorunların da farkındayız. Uçak seferlerinin sayısındaki azlık bizler ve şehrimiz için önemli bir sorun. Şehrimizden Türkiye'nin belli bölgelerine yapılan uçuş sayılarının farklı destinasyonlar da eklenerek artırılması ve özellikle yaz döneminde tatil beldelerine uçuş seferlerinin konulması bizler için büyük önem arz ediyor. Uçak seferlerinin arttırılması için elimizden geleni yapıyoruz. Arzumuz odur ki bu problem kısa bir süre içinde çözülecektir. Sizlerin de desteği ve lobi çalışmalarımızla şehrimiz için ne gerekiyorsa yapacağız, yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more