Sözcü Plus Giriş

Türk Akımı’nda yeni gelişme

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı’nın yapımında bugün itibariyle Güney Akım için daha önce belirlenmiş olan güzergah tamamlanıp Türk Akımı için özel olarak belirlenen güzergahta boru döşenmesine başlandı.

null
Güncellenme: 17:50, 19/02/2018
Türk Akımı’nda yeni gelişme

Karadeniz'de Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı'nı döşemekte olan Pioneering Spirit gemisi, 19 Şubat tarihinde ilk hattın döşenmesi sürecinde Bulgaristan Münhasır Ekonomik Bölgesi yakınındaki 660. kilometre noktasını geçti.

İlginizi ÇekebilirTürk Akımı boru hattı projesiyle Kıyıköy nasıl etkilenecek?Türk Akımı boru hattı projesiyle Kıyıköy nasıl etkilenecek?

Denizin altında bugüne dek döşenen kısım, Güney Akım boru hattı için daha önce onayları alınmış olan güzergahı izlemişti. Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca verilen izinler uyarınca Türk Akımı için özel olarak belirlenen güzergahta, Pioneering Spirit gemisi halen Kıyıköy beldesine doğru boru döşemeye devam ediyor.

İlginizi ÇekebilirDoğalgazın kaynağı Sibirya'ya gittik! -44 derece nasıl bir şey?Doğalgazın kaynağı Sibirya'ya gittik! -44 derece nasıl bir şey?

Boru hattını oluşturan iki hatta bugüne dek toplamda 884 kilometre boru döşendi. Bu mesafe boru hattı sistemini oluşturan 930'ar kilometrelik iki hattın toplamının yüzde 48'ine denk geliyor. Türkiye'nin kullanımı için yapılmakta olan ilk hattın inşaatında ise %70 sınırı geçilmiş oldu.

DOĞRUDAN TÜRKİYE'YE GELECEK
Türk Akımı, Karadeniz altında inşa edilerek Rusya'dan doğrudan Türkiye'ye ve devamında Türkiye'nin komşu ülkelerle olan sınırlarına uzanacak bir doğalgaz boru hattı projesi. Boru hattı sistemini oluşturacak hatlardan ilkinin Türkiye'ye, ikincinin ise Güney ve Güneydoğu Avrupa ülkelerine doğalgaz tedarik etmesi öngörülüyor. Her bir hattın kapasitesi 15,75 milyar metreküp düzeyinde. Boru hattı sisteminin denizaltı kesiminin yapımı, Gazprom iştiraki olan South Stream Transport şirketi tarafından gerçekleştiriliyor.