Türk Metal Sendikası’ndan açıklama! İşte Türk Metal ile MESS arasında imzalanan sözleşme!

Son dakika haberlerine göre Türk Metal ile MESS arasında dün saat 18.00'da başlayan görüşme bu sabaha karşı 06.00’da sonuçlandı. Türk Metal Sendikası imzalanan 2 yıllık sözleşmenin ayrıntılarını resmi internet sitesinde açıkladı. İşte Türk Metal ile MESS arasında imzalanan sözleşmenin detayları ve son durum...

Türk Metal Sendikası’ndan açıklama! İşte Türk Metal ile MESS arasında imzalanan sözleşme!

Türk Metal Sendikası tarafından yapılan açıklamada, ‘MESS ile yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri tamamlanmış ve sözleşme bağıtlanmıştır' denildi. Anlaşmadaki zam oranları ve ayrıntıların da Türk Metal Başkanı Pevrul Kavlak tarafından açıklandı. Kavlak'ın sözleşmenin ayrıntılarına ilişkin açıklamaları şöyle:

2 YILLIK SÖZLEŞME İMZALANDI

– Sözleşme 2 yıllık imzalandı

– Çekme gereğince 31 Ağustos 2017'deki saatlik ücretleri 1 Eylül 2017'den itibaren geçerli olmak üzere 9 liraya çekilecek.

– Herkese seyyanen 1 lira 60 kuruş verilecek

– Kıdem zammı her yıl için 30 lira olacak. 15 yılda kıdem zammı sınırlı tutulacak ama 15 yıl ve üzerindeki kıdemli işçiler kıdem zammı olarak aylık 450 lira alacak

– Ayrıca kıdem yılını 1 ocak 2017'den önce iş başı yapan herkes alacak

– Sosyal hakları haricinde 1 yılını dolduran işçi en az 510 liradan başlayan ve 930 liraya kadar giden kazanım elde edecek. Bu zamların ortalama getirisi 24.63 oldu. Bunun açılımı da şöyle: Çekmeden 1.18, seyyanen zamdan yüzde 15.83, kıdem zammından ise yüzde 7.62

– Sosyal haklarla alınan zam oranı ise yüzde 23 oldu. Bunun getirisi aylık 50 lira 91 kuruş. Bunun da totalde aylık getiri yüzde 1.68

– Zam oranları ile sosyal yardımların kümülatif toplamı yüzde 26.31

– Zamlar işe giriş yılına göre değişiklik göstermekte.
EK HAKLAR

– Tamamlayıcı sağlık sigortası – Maddi getirisi yıllık 480 lira

– Kayınvalide ve kayınbaba vefatında 3 günlük izin

– Postabaşı tazminatı – Saat başı yüzde 8

TÜRK METAL SENDİKASI TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Türk Metal Sendikası ile MESS arasında yürütülen 2017 – 2019 grup toplu iş sözleşmesi, 12 saat süren görüşmelerin ardından bu sabah 06.00 itibariyle bağıtlanmıştır.

Üyelerimize söz verdiğimiz gibi, iki yıl süreli ve üç ayaklı olarak imzalanan sözleşme uyarınca, 31 Ağustos 2017'deki saat ücretleri 1 Eylül 2017'den geçerli olmak üzere 9 liraya çekilmiştir.

Bunun ardından, herkese seyyanen 1 lira 60 kuruş alınmış ve kıdem zammı da her yıl için 30 lira olarak kararlaştırılmış,15 yılla sınırlı tutulmuştur.

1 Ocak 2017'den önce işbaşı yapan ve yılını dolduran herkes kıdem zammından yararlanacaktır. Buradan hareketle, 15 yılını doldurmuş işçinin alacağı kıdem zammı 450 lira olmuştur.

İmzaladığımız sözleşmedeki oranların ve rakamların parasal ifadesi şöyledir:

Sosyal haklar hariç olmak üzere, bir yılını dolduran yani kıdemden yararlanan bütün üyelerimiz, en az 510 lira olmak üzere, 930 liraya kadar değişen miktarlarda zam alacaktır.

Bu zamların ortalama getirisi de yüzde 24,63 olmuştur. Bu getirinin açılımı ise şöyledir:

Çekme yüzde 1,18, seyyanen yüzde 15,83 (1 lira 60 kuruş), kıdem zammı ise yüzde 7,62 (10 kuruş).

Öte yandan, sosyal haklara aldığımız zam oranı yüzde 23 olmuştur. Bunun getirisi aylık yüzde 1,68, parasal değeri ise 50 lira 91 kuruştur.

Böylece, sosyal yardım zammıyla birlikte aldığımız tüm zam oranlarını, yani çekme, seyyanen ve kıdemi topladığımızda kümülatif olarak zam oranımız yüzde 26,31'dir.

Bütün bunlarla beraber, şimdiye kadar sözleşmelerimizde yer almayan bazı idari haklar da kazanımlarımız arasında yer almıştır. Bunlardan ilki, yıllık getirisi 480 lira olan tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. Bu getiri de kümülatif zam oranımızı yüzde 27,62'ye yükseltmektedir.

Ayrıca, postabaşı tazminatı, kendi ücretinin yüzde 8'ine yükselmiş olup, üyelerimizin en çok talep ettiği düzenleme olan, kayınvalide-kayınbaba vefatında üç günlük izin hakkı da sözleşmemize girmiştir.

Bilindiği üzere Türk Metal Sendikası, üyeleri için en iyi sözleşmeleri imzalayan sendikadır. Bu başarı, öncelikle bize destek olan, güç veren fedakar üyelerimizin başarısıdır.

Onlardan aldığımız güçle, OHAL'in arkasına sığınmadan, ülkemizin içinde bulunduğu savaş koşullarını bahane etmeden, MESS'in kırmızı çizgilerine takılmadan, grev ertelense de çaresiz değiliz diyerek çare ürettik. Kimse bizim sözleşmemizi yüksek hakeme gönderemez dedik, göndertmedik.

Üç yıllık sözleşmeyi çöpe attık, iki yıllık bağıtladık. Çekme hakkımız dedik, aldık. İkramiyeler kıstalyevm esasına dayalı olacak dediler, kabul etmedik. Denkleştirmeyi asla kabul etmedik. Kıdem verilemez dediler, onu da aldık.

Sonuç olarak, altı aylık enflasyonun 3,2 olduğu koşullarda, yüzde 24'ü aşan oranlarda zam aldık. Başka bir değişle, enflasyon üzerine yüzde 20,8 refah payı aldık. Ülkemiz koşulları göz önüne alındığında, bu sözleşme gerçekten “yüzyılın sözleşmesi” olmuştur.

Bu süreçte işyerlerinde, sokaklarda, caddelerde, kent meydanlarında yağmur çamur demeden direnen, sendikasının arkasında duran, gösterdiği olgunlukla işçiyi işverene, işvereni işçiye düşman etmeyen üyelerimize bir kez daha teşekkür ederiz.

Ayrıca, yukarıda belirttiğimiz olağanüstü koşulların arkasına sığınmayan ve bize karşı duyarlı yaklaşım gösteren MESS yönetimine de teşekkür ederiz.

Tüm üyelerimize ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

NELER OLMUŞTU?

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası, MESS sözleşmesi kapsamında 130 bin metal işçisinin 2 Şubat’ta başlayacak olan grevi, Bakanlar Kurulu kararı ile 60 gün süreyle ertelenmişti.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş Sendikası’nın grev kararı ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) buna karşı aldığı lokavt kararı 60 gün süreyle ertelendi.

Kararda, “Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) lokavt kararının, milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesi kararlaştırılmıştır” ifadesi kullanıldı. (İHA)