Sözcü Plus Giriş

Türk zenginler portföy yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu

İsviçre'de yaklaşık 75 milyar doları bulunan Türk zenginlerin parasını fonlarda değerlendiren, onlara danışmanlık yapan TG Investment iflasını verdi. 20'den fazla ünlü Türk ultra zengin "Dolandırıldık" diye suç duyurusunda bulundu. Türk müşterileri bu yatırım şirketine veren Credit Swiss bankasının ise suçta 'ihmali olup olmadığı' araştırılıyor. SÖZCÜ iflasın belgesine ve tüm ayrıntılara ulaştı.

Ali GÜLEN
16:27 -
Türk zenginler portföy yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu

İsviçre'de 2008 yılında Cenevre'de 1 milyon Frank sermaye ile kurulan ve başkanlığını Ünal Akşit'in yaptığı TG Investment SA ile yönetiminde Erinç Alper, Selman Kuzu ve Abdurrahman Erzaim isimli üç Türk iş insanı ile Fabio S.’nin bulunduğu Zürih'teki TG Investment Services AG peş peşe iflasını verdi. Ünlü Türk ultra zenginler, “Dolandırıldık” diye şikayette bulundu ve savcılık da dün, olayla ilgili olarak İsviçre’nin ünlü Credit Swiss Bankası'na yönelik soruşturma başlattığını duyurdu.

banka

Cenevre'nin dışında, Zürih'teki iflas 14.11.2018 tarihinde İsviçre'nin Zürih Kantonu tarafından kayda alındı. Türk zenginlerin paralarını fonlarda değerlendirmek için aracılık eden ve onlara paradan para kazandıran şirketle ilgili soruşturma savcılık tarafından genişletildi. Ünlü Türk zenginlerin İsviçre'deki paralarının bir kısmında söz sahibi olan TG Investment'e karşı bir süre önce savcılığın Cenevre'de, “Türk müşterilerini dolandırma” suçundan takibat başlattığı öğrenildi.

İşte iflasın belgesi.

Cenevre‘deki TG Invest‘in iflas belgesi

DOLANDIRILANLAR ARASINDA ÖNEMLİ İSİMLER VAR

İsviçre'nin Tages-Anzeiger Gazetesi, soruşturmanın İsviçre'nin ünlü bankası Credit Swiss'e kadar uzanabileceğini yazdı. TG Investment'in işlemlerinden şikayetçi olanlar arasında ünlü bir medya patronu ile çok büyük bir inşaat firmasının patronunun bulunduğu, bu ultra Türk zenginlerin danışmanlık firması ile çalıştığı ifade ediliyor.

Türk milyarderlerin şikayetiyle, konu TG Investment soruşturması ile kalmadı ve Credit Suisse de sıçradı. Aracı olan TG Investment'in işlemlerinin “yeterli şekilde denetlenip denetlenmediği” konusu inceleniyor. U.A. isimli bir Türk'ü soruşturan savcılık, ayrıca Credit Swiss'ten ayrılan ve ikisi TG Investment'te çalışan dört kişi hakkında da soruşturma başlattı.

Özellikle Türk müşterileri devralan birimler ve U.A.‘yla birlikte başka bir kişi üzerinde yoğunlaşıldı. Bunların isimleri açıklanmadı ancak, TG Investment'in Cenevre yönetiminde bulunan, Zürih'te de tek imza yetkilisi Erinç Alper'in konuyla ilgili bilgisi olduğu belirtiliyor.

Zengin Türkler'in milyarlarca Doları'nı yakan TG Investment'ten ilkinin iflasi Cenevre'de, ikincisinin iflası Zürih Kanton'unda açıldı.

Zengin Türkler'in milyarlarca dolarını yakan TG Investment'ten ilkinin iflasi Cenevre'de, ikincisinin iflası Zürih Kanton'unda gerçekleşti.

TÜRK MÜŞTERİLERİ ONLARA VERDİ

Yaklaşık iki yıldır soruşturulan olayda asli fail iki kişi, diğer iki kişiyle birlikte 2008 yılında Credit Suisse’den ayrılarak Türk müşterilere portföy yönetimi hizmeti sunmak için Cenevre’de TG Investments adlı bir şirket kurmuştu.

TG Investments’in iki kurucusuna, 150 milyon İsviçre Frangı (132 milyon euro) değerindeki kaybı karşılamak için müşterilerin “imzaları ile komutlarını taklit ettikleri” gerekçesiyle 2016‘da dolandırıcılık ve kötü idare suçlamaları yöneltildi. Aralarında ünlü medya patronunun da bulunduğu 20 kişinin “Dolandırıldık” diye, şirketten davacı olduğu ve Credit Swiss adının bulunmasına güvendiklerini söyledikleri belirtiliyor.

CREDİT SUİSSE: SAKLAMA KURULUŞUYUZ

Konuyla ilgili olarak Credit Suisse sözcüsü, “Credit Suisse, her türlü cezai sorumluluğu reddediyor ve iddialara karşı her tür hukuki yola başvuracak” dedi. Credit Suisse bankasının, TG Investments şirketi için portföy saklama kuruluşu olarak hizmet verdiği ve şirketin müşterilerine herhangi bir hizmet vermediği belirtiliyor.

BANKACI KUZU: 2010'DA AYRILDIM

Konuyla ilgili olarak SÖZCÜ'ye açıklama yapan Türk bankacı Selman Kuzu, bu olayların kendi döneminden sonra yaşandığını belirtti. Kuzu, “Ben Cenevre'de değil, Zürih'teydim ve 2009 ile 2010 yılları arasında çalıştım. Sonra da Türkiye'ye kesin dönüş yaptım. Bu olaylar ise, benden sonraki dönemi kapsıyor. Ayrıca, şu anda soruşturulan da Cenevre” diye konuştu.

ALPER’İN AVUKATI: NİSAN 2015’TE İSTİFA ETTİ

Erinç Alper’in avukatı Mehmet Çağrı Bagatur ise müvekkilinin Nisan 2015’te şirketten istifa ettiğini söyledi. Alper açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Müvekkilim her ne kadar daha önce TG Investment'ın Zürih şubesinin imza yetkilisi olarak çalışmış olsa da Nisan 2015'te şirketten istifa etmiştir. Zaten yazı içeriğinde ileri sürdüğünüz gibi müvekkilimin ne şahsı ne de TG Investment ile ilgili doğrudan yürütülen bir soruşturma kesinlikle mevcut değildir.

TG Investment yalnızca şube statüsünde ayrı yapıda bir kuruluştur ve olayla uzaktan yakından ilgisi olmamıştır. Habere konu soruşturma Cenevre'deki Credit Suisse çalışanlarından bir kısmının şahsıyla ilgilidir. İsviçre'deki makamlarda hakkında soruşturma yürütülenlerin isimleri ve sorumlulara ilişkin bilgiler mevcut iken herhangi somut bilgi ve belgeye dayanmadan gerçek dışı bir biçimde soruşturma sanki TG Investment hakkında başlatılmış da Credit Suisse'e sıçramış gibi gerçek dışı, asılsız ifadelerin yanı sıra adı hiç geçmediği halde soruşturmada müvekkilimin ismine yoğunlaşıldığı şeklindeki yersiz hedef gösterme niteliğindeki içerik tamamen yalan haber niteliği taşımaktadır.

Güncelliğini tamamen yitirmiş yaklaşık iki yıldır süren soruşturma ile ilgili yabancı basında çıkan haberlerde de soruşturmanın iki eski Credit Suisse çalışanı üzerinden yürütüldüğü açıkça belirtilmiştir üstelik de haberlerde hiçbir şekilde isim yer almamaktadır.

Son güncelleme: 12:02 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more