Türkiye, Avrupa’nın 1 numaralı kart pazarı olmaya devam ediyor

Bankalararası Kart Merkezi'nin 2017 sonu verilerine göre Türkiye banka kartı ve kredi kartı sayısında Avrupa lideri olmaya devam ediyor. Türkiye'de 62,7 milyon kredi kartı, 133,3 milyon adet banka kartı kullanılıyor. Vatandaşı kredi kartının çoğalması sorunlara neden oluyor.

Türkiye, Avrupa’nın 1 numaralı kart pazarı olmaya devam ediyor

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıkladığı verilere göre, ocak ayı sonunda Türkiye’de 62,7 milyon kredi kartı, 133,3 milyon adet banka kartı kullanılıyor. Kredi kartı adedinde Avrupa’da en fazla karta sahip İngiltere, banka kartı adedinde ise Almanya’nın önünde yer alarak Avrupa’da en fazla karta sahip ülke konumunu bu yıl da koruyan Türkiye, kart kabul noktasında ise yaklaşık 2,4 milyon adet kabul noktası ile Avrupa’da en fazla terminale sahip İtalya’nın önünde yer alıyor.

KARTLI ÖDEMELER OCAK AYINDA YÜZDE 22 ARTTI

BKM’nin verilerine göre, 2017 yılında yüzde 15 büyümeyle sağlıklı bir büyüme gösteren kartlı ödemeler bu yıl da büyümesine devam ediyor. 2017 yılı ocak ayında 49,9 milyar TL olan kartlı ödeme tutarının 2018 Ocak tarihi itibarıyla yüzde 22 artışla 60,7 milyar TL’ye çıktığı görülüyor.

Genç nüfusun artışı ve dijital dönüşümün etkisiyle son 5 yılın en yüksek büyümesini gösteren internetten yapılan kartlı ödemeler ise ocak ayında MTV ödemelerinin de desteğiyle 10 milyar TL’yi aştı. BKM’nin verilerine göre, 2017 yılında yüzde 14,5 olan internetten ödemelerin toplam kartlı ödemeler içindeki payı ocak ayı içinde yapılan ödemelerde rekor bir paya yani yüzde 16,4’e ulaşmış durumda.

VERGİ ÖDEMELERİNİN YARISI İNTERNETTEN

2017’de en çok kartlı ödeme artışı görülen sektörlerden biri de “kamu-vergi ödemeleri” sektörüydü. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ilk taksitlerinin de ödendiği ocak ayında, bu ödemeleri kapsayan “kamu-vergi ödemeleri” sektöründe kartlarla 3,3 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Toplam kartlı ödemelerin yüzde 6’sına denk gelen bu tutarın 1,9 milyar TL’si yani yüzde 57’si internetten yapıldı. Ödemelerin yarısı yani 1,6 milyar TL’si ise taksitli olarak gerçekleşti. Finansal okuryazarlık oranının yükselmesiyle beraber bilinçlenen kullanıcılar artık kartlarını bütçelerini etkin yönetebilmek için vergi gibi zorunlu ödemelerde daha çok kullanıyor.

KREDİ KARTI KABUL NOKTASI
2.4 M
Türkiye'de 2.4 milyon kart kabul noktası bulunuyor. Bu rakamla da Türkiye İtalya'yı geçerek Avrupa lideri oldu.

TOPLU TAŞIMADA KART KULLANIMI ARTMALI

Hem kart tarafında hem de kart kabul noktasında dünyanın birçok ülkesinden önde bulunan Türkiye’nin bu yıl da Avrupa’da birinci sırada yer aldığının altını çizen BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Ancak genç nüfusumuz, ekonomik potansiyelimiz ve sahip olduğumuz güçlü kartlı ödemeler altyapısı göz önünde bulundurulduğunda hanehalkı harcamalarında kartlı ödemelerin daha yüksek bir pay alması mümkün” dedi. Kartların vergi gibi kamu ödemelerinde çok önemli bir ödeme aracı olduğunu vurgulayan Canko; vergi daireleri, sigorta prim ödemeleri, tapu müdürlükleri, noterler, araç muayene istasyonları ve kamu hastaneleri gibi günlük hayatın her alanında yer alan kamu kurumlarında kart kabulünün daha da yaygınlaşmasının, nakitsiz ödemeler toplumu hedefine büyük ivme kazandıracağını belirtti. Ayrıca toplu taşıma ödemelerinin temassız teknolojisi sayesinde dijitalleşmesi ve kazanılan kullanıcı deneyimi sayesinde kartlı ödemelerin diğer nakit yoğun alanlara da nüfuz edebileceğini vurgulayan Canko, “Bu sayede kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması, vergi gelirlerinin artması ve banka müşterisi olmayan kesimin finansal sistem içerisine alınması gibi birçok ekonomik ve toplumsal fayda sağlayabiliriz” dedi.

kartkmartart21

Öte yandan BKM, Sevgililer Günü’ne ilişkin verileri de açıkladı. Kartlı ödeme tutarlarına bakıldığında 2017 yılında 1,9 milyar TL olan kartlı ödeme tutarınının %16 artarak bu yıl 2,2 milyar TL seviyesine ulaştığı görülüyor.

Sevgililer Günü’nü içeren 8-14 Şubat haftasında kartlarla yapılan ödemelerde ayın bir önceki haftasına göre yüzde 75 artışla kuyum en fazla artış gösteren sektör olurken yüzde 15 artışla sağlık ürünleri/kozmetik ve yüzde 10 artışla elektronik eşya sektörü en fazla artış gösteren diğer sektörler arasında yer aldı. Bu üç sektörde yapılan ortalama işlem tutarı ise 226 TL olarak gerçekleşti. 14 Şubat özelinde ise en fazla kartlı ödemenin saat 18.00-19.00 arasında gerçekleştiği görüldü, yani hediyelerimizi son dakikaya bırakıyoruz.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...