Türkiye çay ithal etmek zorunda kalacak

Tarım ve Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerinde konuşan AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk çay ekim alanları artmazsa Türkiye'nin 2023 yılına doğru çay ithal etmek zorunda kalacağını söyledi.

Türkiye çay ithal etmek zorunda kalacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Bütçesi görüşmelerinde söz alan Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, AKP hükümetlerinin fındık üreticisini her zaman desteklediğini ifade etti.

‘ÇAY İTHAL ETMEK ZORUNDA KALACAĞIZ’

Konuşmasında çay konusuna değinen Öztürk, yeni çay bahçeleri kurulmasına izin verilmesi gerektiğini, aksi takdirde bir süre sonra Türkiye'nin çay ithal etmek zorunda kalacağını ifade ederek, ''Türkiye kişi başına çay tüketiminde dünyada birinci sıraya geldi. En fazla çayı biz tüketiyoruz. Çay sadece doğu Karadeniz Bölgemizde üretiliyor. Üretimi sınırlı. Nüfusumuz her yıl yüzde birden fazla artıyor. Bir projeksiyona göre Türkiye 2023 yılına doğru net çay ithalatçı durumuna gelecek.

AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk

AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk

O bakımdan bizim hem verimliliği hem de kaliteyi artırmamız lazım. Yeni çaylıklar ihdas etmemiz şarttır. Giresun'un doğu bölgesinde yüksek kaliteli çay üretilmektedir. Bilindiği gibi ÇAYKUR Tirebolu 42 markasıyla meşhur bir çay çeşidi de vardır. Çay Kanunu'ndaki bir değişiklikle bu bölgeye yeni çaylıklar kurulması için ruhsat verilmesi gerekir. Bu bölgede kurulacak yeni çaylıklar hem ülke ihtiyacını karşılayacak, hem de yörenin kalkınmasına katkı yapacaktır'' diye konuştu.

İHA

Bir bardak çay neye iyi gelir? İlginizi Çekebilir Bir bardak çay neye iyi gelir? AKP-Erdoğan çay ve fındığın anavatanı iki ilde oy kaybetti İlginizi Çekebilir AKP-Erdoğan çay ve fındığın anavatanı iki ilde oy kaybetti

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...