Reklamsız Sözcü

Türkiye yatırımcı için cazibesini kaybediyor

Yurtdışına ağırlıklı olarak sanayiciler çıkarken, gelen yatırımlarda aslan payını bankalar ve marketler aldı. TEPAV raporu yurtdışına çıkan yatırımcı sayısında artış olduğunu gösterdi.

Erdoğan SÜZER
android-time 08:20
Türkiye yatırımcı için cazibesini kaybediyor
Yurtdışına ağırlıklı olarak sanayiciler çıkarken, gelen yatırımlarda aslan payını bankalar ve marketler aldı. TEPAV raporu yurtdışına çıkan yatırımcı sayısında artış olduğunu gösterdi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) son dönemde yatırım amacıyla Türkiye'ye gelen yabancı sermayede azalma, Türkiye'den giden yerli sermayede ise artış olduğunu çarpıcı rakamlarla açıkladı. TEPAV'ın tespitlerine göre son 15 yılda dışarıya ağırlıklı olarak sanayicilerimiz kaçtı, dışarıdan bankacı ve marketçi geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bazı işadamlarının son dönemde paralarını yurtdışına çıkardıklarına dikkat çekmiş ve çok sert eleştirilerde bulunmuştu. TEPAV, yurtdışına giden (ODI) ve yurtiçine gelen (FDI) doğrudan yatırımların izlendiği ODI/FDI oranlarını yayımladı. TEPAV raporu, ODI/FDI oranının uzunca bir süredir yüksek seyrettiğini, yani yurtdışına çıkan yerli sermaye miktarının giderek arttığını ortaya koydu. TEPAV analizinde, orandaki yükselişin ülkeden giden yatırımların gelen yatırımlara göre daha hızlı arttığı, bunun da ülkenin yatırımcılar için cazibesini yitirmeye başladığı anlamına geldiği bildirildi. Bu durumun son dönemde Türkiye'de belirgin bir şekilde yaşandığına işaret eden TEPAV, 2002- 2007 döneminde yüzde 15.7 ile iyi bir seviyede olan bu oranın 2008-2017 döneminde yüzde 25.3'e, 2012-2017 döneminde ise yüzde 31.8'e yükseldiğine dikkat çekti. TEPAV notunda şu kritik değerlendirme yapıldı:

DİKKATLE İZLENMELİ

“Son yıllarda ODI/FDI oranında gerçekleşen bu yükseliş, bir yandan Türkiye'nin doğrudan yatırımlar için cazibesini kaybetmeye başladığını gösterirken, bir yandan da yurtiçindeki yerleşiklerin yurtdışındaki fırsatları daha yakından takip etmeye başladığına işaret etmektedir. Yakın dönem yani 2012-2017 ortalamasının uzun dönem yani 2002 2017 ortalamasının yaklaşık 10 puan üzerinde olması, bu göstergeyi dikkatle izlemeye devam etmemiz gerektiğini ortaya koymaktadır.”

YABANCI TEDİRGİN Mİ OLDU?

TEPAV, Türkiye ekonomisinin ODI-FDI oranının düşük olduğu 2002-2007 döneminde ortalama yüzde 7.1 büyürken oranın yükseldiği 2008-2016 döneminde büyümenin yüzde  4.8'e gerilediği, üstelik ilk dönemde 1.6 düzeyinde bulunan büyüme oynaklığı katsayısının da ikinci dönemde 4.5'e çıktığına işaret etti, “Bu tablo Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancıları tedirgin etmiş gibi görünmektedir” mesajını verdi.

YABANCI YATIRIMLAR AZALDI

TEPAV'ın raporuna göre, son 10 yılda ülkeye gelen yabancı sermayenin milli gelire oranı yüzde 3.7'den yüzde 1.5'e düşerken, yurtdışına kaçan yerli sermayenin milli gelire oranı yüzde 0.2'den yüzde 0.4'e yükseldi. Üstelik Türkiye istihdam ve üretim sağlayan sanayicilerini yurtdışına kaptırırken dışarıdan yatırımcı diye bankacı ve marketçiler geldi. 2002-2017 yılları arasında yurtdışına 39 milyar dolarlık yatırım kaçtı ve bunun yüzde 56.6'sını sanayi, yüzde 43.3'ünü hizmetler, binde 3'ünü de tarım sektörü oluşturdu. Aynı dönemde ülkeye gelen 145.5 milyar dolarlık yatırımın ise yüzde 61.8'i banka, sigorta ve marketçilik başta olmak üzere hizmetler sektörüne giderken sanayiye yönelik yatırım yüzde 37.9'da kaldı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more