TÜSİAD: Önümüzdeki esas engel enflasyon

Son 9 yıldır kesintisiz ve hızlı büyüme rakamlarına ulaşan Türkiye ekonomisinde finansal risklerin biriktiğini aktaran Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, enflasyonda kritik bir eşiğe gelindiğini aktardı.

TÜSİAD: Önümüzdeki esas engel enflasyon

Bu dönemde başta hizmet sektörü olmak üzere önemli ölçüde istihdam yaratıldığını ancak bunları sağlarken önemli ölçüde finansal riskin de biriktirildiğini aktaran Bilecik, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu artış kontrol edilemezse Türkiye'nin uzun vadeli borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi mümkün olamayacağı gibi, uzun vadeli yatırım ve tasarruf davranışlarında da kalıcı bozulmalara sebep olabileceğini yetkililerle her daim paylaşıyoruz. Bunlar aşılamayacak sorunlar da değil. Halihazırda özel sektörün döviz cinsinden yüklü miktarda borçlu olmasının nedeni, uzun vadeli TL fonlama imkanının olmayışıdır.”

TEK ENGEL ENFLASYON

Yüksek enflasyonun vadelerdeki uzamanın ve fonlama maliyetlerinin düşmesinin önündeki neredeyse tek engel olduğunu aktaran Bilecik, “Kur riski, yatırım yapan, elini taşın altına sokup risk alan özel sektörün üzerinde ciddi bir kırılganlık yaratıyor” dedi.

TÜRK ŞİRKETLERİNE FED UYARISI

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD Merkez Bankası'nın (FED) para politikasını öngörülenden daha hızlı sıkılaştırması halinde Türk şirketlerinin TL'deki değer kaybı ve artan borçlanma maliyetleri kanalıyla kredi profillerinde kırılganlıklarla karşılaşabileceğini belirtti. “Nicel Gevşemeden Nicel Sıkılaşmaya Stres Senaryosu: Türkiye” başlıklı raporda, Türk şirketlerinin hassasiyet taşıdığı alanların TL'deki kayıp, artan borçlanma maliyetleri ve yavaşlayan büyüme olacağı ifade edildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...