Sözcü Plus Giriş

Ticaret savaşlarına Rusya da dahil oldu

ABD Başkanı Donald Trump Çin hükümetine uyguladığı gümrük vergisinin ardından Çin'de akabinde ABD'nin mallarına bir gümrük vergisi getirdi. Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev ise ABD'den ithal edilen bazı malların gümrük vergilerini yüzde 25-40 arasında artıran bir düzenlemeyi bugün onayladı.

null
Güncellenme: 17:20, 06/07/2018
Ticaret savaşlarına Rusya da dahil oldu

ABD yönetimi, Çin’den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800’den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya resmen başladı. Rusya bazı Amerikan mallarına uyguladığı gümrük vergilerini yükseltti. Rus ekonomi bakanlığından yapılan açıklamaya göre ABD’nin gümrük vergileri konusundaki tavrına yanıt olarak artırılan gümrük vergileri fiber optik, yol inşaatı, petrol ve doğalgaz sektörü, metal işleme ve madencilik alanlarında kullanılan bazı ekipmanlara uygulanacak. ABD Mayıs ayında Rusya’nın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden ithal çelik ve aluminyuma gümrük vergisi getirmişti.

Açıklamaya göre Ekonomi Bakanı Maxim Oreshkin, Rusya’da eşdeğeri imal edilebilen mallardan gümrük vergisi alınacağını söyledi. Oreshkin, ABD’nin getirdiği gümrük vergilerinin Rus ihracatçılarını 537.6 milyon dolar zarara uğratacağını ancak Rusya’nın uygulayacağı daha yüksek ithalat vergileriyle bu zararın 87.6 milyon dolarını telafi edeceğini belirtti. Bakan, Rusya’nın ABD’nin gümrük vergisi uygulamalarının telafisi için başka önlemler alma hakkının mahfuz olduğunu söyledi.

REUTERS

Yayınlanma Tarihi:16:31,