Sözcü Plus Giriş

Ücret alacaklarında zamanaşımı süresi var mıdır? Zamanaşımı süreleri ne kadardır?

Maaş, fazla çalışma ücreti, ulusal bayram ücreti, hafta tatili ücreti, prim, ikramiye gibi ücret alacaklarında zamanaşımı süresi merak edilen konulardan biridir. Peki, ücret alacaklarında zamanaşımı süresi var mıdır? Zamanaşımı süreleri ne kadardır? Merak ettiğiniz tüm ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz...

Sozcu.com.tr
08:21 -
Ücret alacaklarında zamanaşımı süresi var mıdır? Zamanaşımı süreleri ne kadardır?

Ücret alacaklarında zamanaşımı süreleri çalışanlar arasında en fazla kafa karışıklığı yaratan konuların başında gelmektedir. Şimdi, ücret alacaklarında zamanaşımı süresi var mıdır? Zamanaşımı süreleri ne kadardır?

ÜCRET ALACAKLARINDA ZAMANAŞIMI SÜRESİ

İşçi ve işveren arasındaki sözleşmede aksine bir hüküm yoksa genel olarak işçiler, devlet memurlarından farklı olarak, çalıştıkları ayın ücretini, ayın sonunda talep edebilirler. Eğer ücretlerini zamanında alamazlarsa, davaya hak kazanırlar. Aylık ücretler için zamanaşımı, her bir ayın ücretinin muaccel (hemen ödenmesi gereken) olduğu tarihten itibaren ayrı ayrı işlemeye başlar ve beş yıl sonra zamanaşımına uğrar.

Fazla çalışma, hafta ve genel tatilde çalışma ücretleri ile ikramiye ve sosyal yardımlara ilişkin ücretler doğdukları anda muaccel olur ve bu tarihten itibaren zamanaşımı işlemeye başlar. Tüm bu işçi alacakları için dava açıldığında, davalının zamanaşımı savunması ile karşılaşılırsa, beş yıllık zamanaşımı süresi, davanın açıldığı tarihten geriye doğru hesaplanacaktır.

İşçilerin yıllık izin ücretleri ise, yıllık iznin hak edildiği anda değil, iş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona erdiği anda muaccel olur. Yıllık izinlerin ücreti ancak iş sözleşmesi sona erdiği anda talep edilebilir ve zamanaşımı da bu tarihten itibaren işlemeye başlar.

İşçilerin ihbar ve kıdem tazminatı ücretleri de yıllık ücretli izin ücretinde olduğu gibi, işçinin ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde iş sözleşmesinin sona ermesiyle muaccel hale gelir ve on yıl sonra zamanaşımına uğrar.

Öte yandan zamanaşımı borcu ortadan kaldırmaz, sadece zamanaşımına uğrayan borç eksik borç haline gelir. Dolayısıyla bu borç için artık dava (mahkeme) veya icra yoluna başvurulamaz.

İLGİLİ HABERTatil gününde fazla mesai ücreti hesaplama nasıl yapılır?Tatil gününde fazla mesai ücreti hesaplama nasıl yapılır? İLGİLİ HABERBir yılda en fazla ne kadar fazla mesai yapılabilir?Bir yılda en fazla ne kadar fazla mesai yapılabilir?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more