Reklamsız Sözcü

Ücreti zamanında ödenmeyen işçi faiz isteyebilir mi?

Çalışma hayatında karşılaşılan sorunların başında zamanında ya da tam alınamayan ücretler konusu gelmektedir. 4857 sayılı İş Kanunu çalışanlar lehine birçok haklar tanımıştır. Peki, ücreti zamanında ödenmeyen işçi faiz isteyebilir mi? Merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

09:33 -
Ücreti zamanında ödenmeyen işçi faiz isteyebilir mi?

4857 sayılı İş Kanununun 34. maddesinde ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir (zorunlu) nedenler dışında ödenmesi gerektiği tanımlanmıştır. Şimdi, ücreti zamanında ödenmeyen işçi faiz isteyebilir mi? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağız…

4857 sayılı İş Kanununun 32. Maddesinde ücret,ücret ve ücretin ödenmesi başlığı altında şu şekilde tanımlanmıştır: “Genel anlamda ücret; Bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır .” Yine aynı maddede ücretin ödeme zamanı da belirtilerek şöyle denmiştir; “Ücret en geç ayda bir ödenir. İş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmeleri ile ödeme süresi bir haftaya kadar indirilebilir.” Buna göre işveren, işçinin ücretini kanun, iş veya toplu iş sözleşmeleri hükümlerine göre hesaplamak ve zamanında ödemek zorundadır.

işçi maaş sözcü ile ilgili görsel sonucu

ÜCRETİ ZAMANINDA ÖDENMEYEN İŞÇİ FAİZ İSTEYEBİLİR

4857 sayılı İş Kanunu işçi ücretinin zamanında ve tam olarak ödemesi gerektiği esasını getirmiştir. Kanununun 34'üncü maddesinde gününde ödenmeyen ücretlere mevduata uygulanan en yüksek faiz uygulanacağı belirtilmiştir. Bu durumun çalışma hayatında uygulanması, işçi ile işveren arasında ciddi sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Fakat işçi dava açarak geciken ücretini faizi ile talep edebilir.

İLGİLİ HABERİşsizlik maaşı ne kadar oldu? İşte 2019 işsizlik maaşı zammı...İşsizlik maaşı ne kadar oldu? İşte 2019 işsizlik maaşı zammı...

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more