Reklamsız Sözcü

Godiva Rockefeller Center’ın sahibiymiş (!)

Godiva'nın eski avukatlarının yaptığı bir hata sonucu elektronik olmayan mali kayıtlarda New York'taki Rockefeller Binası ve Büyük Tren İstasyonu'nun Godiva yani Yıldız Holding adına kayıtlı gözüktüğü ortaya çıktı.

Sozcu.com.tr
android-time 13:28
Godiva Rockefeller Center’ın sahibiymiş (!)
Godiva'nın eski avukatlarının yaptığı bir hata sonucu elektronik olmayan mali kayıtlarda New York'taki Rockefeller Binası ve Büyük Tren İstasyonu'nun Godiva yani Yıldız Holding adına kayıtlı gözüktüğü ortaya çıktı.

New York Post'ta yer alan bir habere göre 2008 yılında Yıldız Holding Campell Soup'tan Godiva'yı satın alırken tarihi bir hata meydana geldi.

Buna göre Campell Soup'un avukatları her bir Godiva mağazasının bulunduğu lokasyon için vergi formları düzenledi. New York'taki ünlü 30 Rock plaza ve Büyük Tren Garı'ndaki Godiva şubelerinde binaların sahibi olarak Yıldız Holding yazıldı.

New York'taki Büyük Tren İstasyonu/Fotoğraf: Shutterstock

New York’taki Büyük Tren İstasyonu/Fotoğraf: Shutterstock

Yani ABD'deki mali kayıtlara 30 Rock Plaza ve Büyük Tren Garı'nın sahibi olarak Yıldız Holding gözüküyor.

Hatanın bugüne kadar ortaya çıkmamasının sebebi olarak bu binaların gerçek sahiplerinin emlak vergilerini elektronik ortamda ödemesi gösterildi. Eğer bir kişi vergisini elden yani vergi dairesinden yatırmak istese binanın sahibinin kendisi değil Yıldız Holding olduğu söylenecekti.

Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Murat Ülker yapıyor.

Defterdarlık yetkilisi “Artık şu andan itibaren faturalar gerçek mülk sahiplerine iletilecektir” cevabını vererek, gazeteye hatanın düzeltileceğini söylüyor.

GODİVA'NIN TARİHİ
Lady Godiva'nın ismini taşıyan lüks çikolatacı Godiva'yı, Ülker 850 milyon dolara satın almıştı. Usta çikolata üreticisi Joseph Draps'ın Bürüksel'de 1926'da kurduğu şirket, şık ve el yapımı özel çikolataların ilk başlangıç noktası olarak kabul ediliyor. Godiva Belçika'dan Singapur'a, Dubai'den Denver'a 80 ülkede 450'nin üzerinde butikte ve 9300 noktada satılıyor. 40 yıl önce satın alan Amerikalı gıda şirketi Campbell Soup, ana iş kolları olan çorba ve bisküviye odaklanacakları için bir süre önce Godiva markasını satacaklarını açıklamışlardı. 20 Aralık 2007'de imzalanan anlaşma ile Godiva tüm uluslarası iştirakleri, markaları, tesisleri, ticari sır ve patentleri ile birlikte Türkiye'nin gıda devi Ülker Şirketler Topluluğu'nun bünyesine girdi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:4104.04.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more