Sözcü Plus Giriş

Uzmanlar vergi affına ne diyor?

Hükümetin 24 Haziran seçimleri öncesinde getirdiği vergi affı gündemin bir numaralı maddesi. Uzmanlara göre ekonomik durum öyle bir halde ki vergiler ödenemiyor. Kalemi kağıdı kaptık uzman yorumlarıyla vergi affının ne anlama geldiğini, AKP'nin seçimlere iki aydan kısa bir süre kala neden vergi affı çıkarmak zorunda kaldığını anlattık...

Sozcu.com.tr
14:47 -
Uzmanlar vergi affına ne diyor?

Uzmanlar 24 milyar TL’yi aşan maliyetiyle gündem olan seçim affını sozcu.com.tr için yorumladı. Sözcü Gazetesi yazarı Nedim Türkmen’e göre ödenen vergi miktarı o kadar az ki seçim arifesinde bu af kaçınılmazdı. İşte Nedim Türkmen’in değerlendirmeleri…

COŞAN EKONOMİDE VERGİLER YİNE ÖDENEMEDİ , AF MECLİSTE !

Yeni yılın ilk 3 ayının vergi gelirleri tahakkuk ve tahsilat oranları tablosu Bütçe Ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü web sitesinde yayımlandı.

Tablo Ekonominin Coştuğunu Değil , Göçtüğünü Göstermektedir…

Büyüme oranlarının rekor kırdığı ve ekonominin her anlamda coştuğu ifade edilen bir ülkede, aşağıdaki tabloda yer alan bazı sonuçlara cevap arayarak ekonominin iyi olup olmadığına hep birlikte karar verelim.

2mayisekograf1

Ortaya çıkan sonuçlar, Türkiye'de tahakkuk ettirilen her 100-TL'lik KDV'nin ancak 20-TL'sinin devlete ödendiğini , 80-TL'lik bölümünün mükelleflerin kredi gibi kullandığını, araç sahiplerinin Motorlu Taşıtlar Vergisini bile ödeyemediklerini , Gelir Vergisi tevkifatı olarak tahsil edilen tutarların %68'inin ücretlilerden kesilen gelir vergilerinden oluştuğu dikkate alındığında ; mükelleflerin ödedikleri ücretler üzerinden keserek tahakkuk ettirdikleri her 100-TL'nin ancak 55-TL'sini devlete ödeyebildiklerini göstermektedir.

2mayisekograf2

Gelir ve Seçim İçin Vergi Affı Şart Demiştik !

Gazetemizde 24.04.2018 tarihinde yayımlanan ‘' Vergi Affı Kaçınılmaz ‘' başlıklı yazımıza çok büyük ve olumlu tepkiler aldık. Mükellefler, 6736 sayılı yasa benzeri bir yasa ile tekrar devletle barışmak istiyorlardı.

6736 sayılı Kanun kapsamında 31.03.2018 tarihine kadar toplam 29.419.212.103,23-TL‘lik tahsilat, 7020 sayılı Kanun kapsamında ise toplam 2.742.817.855,41-TL'lik tahsilat yapılmış olup ; buna göre 2 yapılandırma Kanunu kapsamında 32.162.029.958,64-TL toplam tahsilat yapılmıştır.

Mükellefler , son 3 yıl içinde devletle bir kez daha barışmak için seçim öncesi gün sayıyorlardı. Beklenen müjde Başbakan'dan geldi. Hükümet o kadar hazırlıklı idi ki; Başbakan'ın açıklamasından 5 dakika sonra , 30 Nisan'da ‘' Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı'' Meclis'e sunuldu.

sonsonson

Yeni Af Kanunu'nun başarılı olabilmesi için, vergi aslında ciddi indirimler getirilmelidir. Bu Kanun kapsamında; varlık barışı yani yurt dışındaki varlıkların Türkiye'ye getirilmesi ile ilgili düzenlemeleri yer almıyor. Zaten , ülkeden döviz çıkışının tavan yaptığı bu dönemde , yasaya konulacak varlık barışına ilişkin hükümlerin ,başarılı olamayacağının Hükümet de farkında.

Türk Vergi Sisteminde 3 yılda bir af çıkartılmasına alışmıştık, ama son 3 yılda ekonomideki ciddi kriz nedeniyle bu Kanunlar her yıl çıkmaya başladı. Ülkemizde hukukun ve ekonominin rayına girmesi ile beraber, her şeyin daha iyi olacağını umut ediyorum. Umut fakirin ekmeği, ye Mehmet ye !

‘VAZİYET ALIN’

Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu ise bugünkü köşe yazısında vergi affını şu ifadelerle değerlendiriyor: Vaziyet alın. Tünelin ucu fena bir yere çıkıyor beyler. Her şeye zam gelecek sayın matmazel. Dükkânın üzerine “kapatıyoruz” yazsa aynı şey. Kaşıkla verip şırınga ile çekecekler. Ödediğin faturalardan, içtiğin suya, vergilerden, cezalara her şeye zam gelecek. Hepsi misliyle geri ödenecek. Lakin o zamana kadar atı alan Üsküdar’ı geçecek!

‘FAİZLERDE BASKI OLUŞABİLİR’

GCM Menkul Değerler Araşturma Uzmanı Enver Erkan ise ikramiyelerin uzun vadede faizlerde baskı oluşturabileceğini söyledi. Erkan açıklamasında, “Bu yapılandırmalarla vergi aflarıyla devlet tahsil edemediği alacakları daha uzun vade için tahsilat oranını artıracak ama bütçe üzerinde etkisi olacak. Geniş mali politika örneklerinden bir tanesi. Bu noktada büyümeye oranı noktasında biraz daha bozulma olması beklenebilir. Hazine tarafında borçlanmanın artmasına neden olabilir. Uzun vadede faizlerde baskı oluşmasına neden olabilir” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERİmar barışı nedir? İmar affı nasıl olacak?İmar barışı nedir? İmar affı nasıl olacak? İLGİLİ HABERBütçe bu harcamaları nasıl kaldıracak?Bütçe bu harcamaları nasıl kaldıracak? İLGİLİ HABERMaliye Bakanı'ndan yapılandırma açıklamasıMaliye Bakanı'ndan yapılandırma açıklaması
Son güncelleme: 15:27 02.05.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more