Sözcü Plus Giriş

Vatikan ekonomisi nasıl çalışıyor?

Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan'ın en büyük geliri bağışlar ve müze giriş ücretleri.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 13:10, 05/02/2018
Vatikan ekonomisi nasıl çalışıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 59 yıl sonra Vatikan'ı ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olması gözleri bu bölgeye çevirdi. 60 binlik nüfusu ile dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan ekonomisinin bel kemiğini bağışlar oluşturuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Vatikan'da önemli temaslarda bulunuyor. Fotoğraf: Reuters

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Vatikan’da önemli temaslarda bulunuyor. Fotoğraf: Reuters

CIA Factbook’tan verilen bilgilere göre, Vatikan'ın dünyanın dört bir yanındaki mülklerinden gayrimenkul geliri de var. Vatikan'a yapılan bağışlar Peter's Pence (Peter'in kuruşları) ismi verilen fonda toplanıyor. Papanın bütçe üzerinde doğrudan harcama yetkisi var. Ülkenin gelirleri arasında müze giriş ücretleri ve posta hizmetleri de bulunuyor.

TARİHİ BÜTÇE AÇIĞI
32
MİLYON DOLAR

Avrupa'nın borç krizinden Vatikan da nasibini alan ülkeler arasında yer aldı. 2012 yılında ülke bütçesinden 20 milyon dolarlık bir kesinti yapıldı. 2013 yılında Vatikan 32 milyon dolarlık bütçe açığı ile tarihi rekorunu kırdı. Vatikan'ın bütçe açığının bu denli yükselmesinde altının küresel anlamda değer kaybetmesi de etkili oldu.

Vatikan Müzesi'nin ünlü spiral merdivenleri. Fotoğraf: Shutterstock

Vatikan Müzesi’nin ünlü spiral merdivenleri. Fotoğraf: Shutterstock

EURO KULLANILIYOR

Vatikan'da Euro para birimi kullanılıyor. Vatikan'da kişi başına düşen gayrisafi milli hasıla hesapların gizliliğinden dolayı hesaplanamıyor. Öte yandan Vatikan son yıllarda israf konularıyla da gündeme geliyor. Papa Francesco'nun bütçeyi düzeltsin diye göreve getirdiği George Pell 400 bin dolarlık şahsi bütçesi ile büyük tepki toplamıştı.

İlginizi ÇekebilirCumhurbaşkanı Erdoğan Vatikan'daCumhurbaşkanı Erdoğan Vatikan'da
Yayınlanma Tarihi:12:50,