Vatikan: Finans sistemi daha ahlaklı olmalı

Vatikan, piyasalara ve finans sistemine daha fazla düzenleme getirilmesini istedi ve ekonomik krizlerle, bu kurumlara güçlü bir ahlaki katkı gerektiğinin görüldüğünü söyledi.

Vatikan: Finans sistemi daha ahlaklı olmalı

Papalık makamının en önde gelen iki birimi tarafından yazılan bir belgede, Başkan Donald Trump’ın sıkı bankacılık kurallarının gevşetilmesini istediği ABD gibi ülkelerde, piyasalar üzerinde var olan denetimlerin de kaldırılması için yapılan planlar eleştiriliyor.

Yazıda, herkesin yararı yerine, sadece kâr etmiş olmak için kâr sağlamanın “gayrimeşru” olduğu belirtiliyor ve “bazı ülkelerde oligarşiler yaratırken büyük yoksul kitlelere bir çıkış yolu bırakmayan pervasız ve ahlaksız israf kültürü” kınanıyor. Belgede bazı finansal uygulamaların “ekonomik yamyamlığı” da hedef alınıyor.

Mutlak sayılmasa da, Vatikan’ın bu gibi yargıları Katolik Kilisesi’nin resmi öğretisi olarak kabul edildiği için, dünyadaki 1.2 milyar Katolik’in bu görüşlerden etkilenmesi mümkün. İnsanlığın büyük bölümünün refahının piyasaların tavrına bağlı olduğu belirtilen 15 sayfalık yazıda, piyasaların ağır yoksulluk içinde yaşayanlar dahil, bütün insanlara yardımcı olabilmek için güçlü bir ahlaki temel edinmeleri gerektiği vurgulanıyor.

“Mevcut Ekonomik-Finansal Sistemin Bazı Yönlerinin Ahlaki Açıdan Vurgulanması” adını taşıyan belgede bazı finansal müdahalelerin, “…sadece bariz istismar ve adaletsizliklere yol açmakla kalmayıp, sistemik ve dünya çapında ekonomik krizler yaratma yeteneğini de ortaya koyduğu” vurgulanıyor. Daha fazla regülasyona ihtiyaç olduğu, çünkü en son ekonomik krizin başlıca nedenlerinin, “finans dünyasındaki bazı tarafların ahlak dışı davranışları olduğu” da belirtiliyor.

Bu ifadenin, ABD’de yaşanmış olan yüksek riskli mortgage krizine atıf olduğu anlaşılıyor. Vatikan, yeni bir krizden kaçınmak için bankaların ayrılmalarını, hepsinde etik komitelerin kurulmasını ve önde gelen iş idaresi fakültelerinde etik değerlerin ders olarak okutulmasını da öneriyor.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...