Sözcü Plus Giriş

Vergi borcu yapılandırmasının ikinci taksit ödemesi için son gün ne zaman?

Kamuya yönelik borçların yeniden yapılandırılması uygulamasının bozulmaması için ilk iki taksitin ödenmesi gerekiyor. Vergi borcunu yapılandırıp ilk iki taksiti ödemeyenler hakkını kaybedecek. Peki vergi borcu yapılandırmasının ikinci taksit ödemesi için son gün ne zaman?

Sozcu.com.tr
09:55 -
Vergi borcu yapılandırmasının ikinci taksit ödemesi için son gün ne zaman?

7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun'un yapılandırma hükümlerine ilişkin başvuru süresi 27 Ağustos'ta sona ermişti. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, vergi ve cezalar için getirilen yeniden yapılandırma kapsamında 1 Ekim'de sona eren ilk taksit ödeme süresi, 15 Ekim'e uzatılmıştı. İkinci taksitler ise bugün ödenecek.

İKİNCİ TAKSİT NE ZAMAN?

Vergi borcu yapılandırmasının ikinci taksit ödemes için son gün bugün yani 30 Kasım. Taksitle ödeme seçeneğini tercih eden vatandaşlar yapılandırılmış borçlarının tamamını 2. taksit ödeme süresi olan 30 Kasım'a kadar peşin ödemeleri halinde, peşin ödeme avantajlarından yararlanabilecek.

Bu şekilde, ilk iki taksit ödeme süresi içinde (30 Kasım 2018'e kadar) peşin ödeme yapılması halinde ise Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50 indirim, kapsama alınan idari para cezalarının aslında yüzde 12,5 indirim yapılacak, ayrıca katsayı da uygulanmayacak.

İLK İKİ TAKSİT ÖNEMLİ

Vergi yapılandırma kanunundan faydalanarak kamu alacaklarını taksitlendirenlere önemli uyarılarda bulunun Sosyal Güvenlik Uzmanı SÖZCÜ Yazarı Sezgin Özcan, “Kanun gereği ilk iki taksitin vaktinde ödenmesi gerekiyor. Eğer bu ilk iki taksit ödenmezse yapılandırma bozuluyor” diye konuştu. Bir sonraki taksit ödeme ise 30 Kasım 2018 Cuma gününe denk geliyor.

ÖDEMEMEK İÇİN TEK BİR MAZERET OLUŞABİLİR

Vergi yapılandırmasından faydalanarak ödeme yapacak olan vatandaşların mazeret bildirerek ödemeyi öteleme şansı olup olmadığını sorduğumuz Özcan, “Maliye mazeret kabul etmiyor. İlk iki taksit mutlaka ödenmeli. Ancak olası bir mücbir sebepte bakanlık açıklama yapar. Nedir bu mücbir sebep diye soracak olursanız. Sel, yangın, deprem gibi afet durumlarında o bölgede yaşayanların borçları ertelenebilir. Bunun dışında mazeret durumu ile ödememe şansı yok” şeklinde konuştu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more