Sözcü Plus Giriş

Volatilite nedir?

Piyasalarda ani değişimlerin olması sebebi ile volatilite nedir merak konusu oldu. Finansal araçların risk ölçüm göstergesi olan volatilite tam anlamıyla nedir?

11:31 -
Volatilite nedir?

Volatilite kelimesinini sözlük anlamı oynaklıktır. Volatilite genellikle bir finansal enstrümanın belirli bir zaman aralığında gözlenen değer değişiminin standart sapması anlamındadır. İşte volatilite hakkında detaylı bilgi…

VOLATİLİTE NEDİR?

Volatilite, ilgili finansal enstrümanın belirli zaman periyodundaki riskini ölçmeye yarar. Bazen direkt bir değer olarak (mesela 5 TL), bazen de yüzde verilerek (mesela %5) belirtilir. Volatilite yerine “dalgalanma derecesi” kavramı da kullanılmaktadır.

Volatilite, fiyatlardaki değişimin ne kadar yüksek aralıklarla gerçekleştiğini, finansal ürünün fiyat hareketleri arasındaki farkın büyüklüğünü ölçer. Kısaca, volatilitesi yüksek olan finansal aracın riskinin yüksek, volatilitesi düşük olan finansal aracın ise risk düzeyinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Volatilite, aşağı yada yukarı, her iki yöne de değişimleri ölçer. Bazen bir sayı bazen ise yüzdelik bir oran olarak volatilite değer ölçümü yapılabilir.

Gerçekleşen fiyatların, ortalama fiyattan ne kadar uzaklaştığını ölçtüğümüz volatilite kavramına “Dalgalanma Seviyesi” de denilebilir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more