Sözcü Plus Giriş

Yabancı para girişi azalıyor

ABD ekonomisinin toparlanması ve gelişmekte olan ülkelerin finansal sorunları sebebiyle para geldiği yere geri dönüyor. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu yükselen piyasa ekonomilerine sermaye girişi ağustosta bir önceki aya göre yüzde 80 azaldı.

null
Güncellenme: 08:50, 05/09/2018
Yabancı para girişi azalıyor

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), yükselen piyasa ekonomilerine yönelik sermaye girişlerinin ağustosta bir önceki aya kıyasla yüzde 80’den fazla gerilediğini bildirdi. IIF’nin “Sermaye Akışları Takip” raporunun Eylül 2018 sayısı yayımlandı.

Aralarında Arjantin, Brezilya, Çin, Hindistan, Meksika, Rusya, Güney Afrika ve Türkiye’nin de bulunduğu 23 ülkeyi kapsayan raporda, yükselen piyasalara yönelik sermaye girişlerinin ağustos ayında 2,2 milyar dolara gerilediği kaydedildi. Bu rakamın, temmuz ayında gerçekleşen 13,7 milyar dolarlık sermaye akışına kıyasla yüzde 84 daha düşük olması dikkati çekti.

Raporda, geçen ay meydana gelen sermaye akışlarının pozitif kalmasında Çin hisselerine yönelik alımların etkili olduğu vurgulanırken, Latin Amerika’nın 3,1 milyar dolarlık sermaye çıkışıyla en fazla kayba uğrayan bölge olduğu bildirildi.

‘TÜRKİYE TEMMUZDA GÜÇLÜYDÜ’

Raporda, temmuz ayında yaşanan sermaye akışlarına yönelik değerlendirmelere de yer verilirken, “Türkiye’ye yönelik sermaye girişleri temmuzda güçlüydü” ifadesi kullanıldı. Ülkeye giren sermayenin ağustos ayının başında ve sonunda görece güçlü kaldığına işaret edilen raporda, Türkiye’ye yılın ilk yarısında yaklaşık 25 milyar dolarlık net sermaye girişi olduğu bildirildi.

AA

İlginizi Çekebilir'Türkiye Arjantin ve Endonezya'nın ortak noktası ne?''Türkiye Arjantin ve Endonezya'nın ortak noktası ne?'

 

Yayınlanma Tarihi:08:48,