Yapay zeka ne okuduğunuzu bilecek

Yapay zeka habere de el attı...Dünyaca ünlü yayın organı Wall Street Journal internetten haber okuyan okurlarının davranışlarına göre ücret politikasını belirliyor. Örneğin siyaset haberleri okumayı seven insanlar tercih etmeyenlere göre daha az sayıda makaleyi ücretsiz okuyabilecek. Yapay zeka kişilerin akıllı telefon verilerini kullanarak ne okuduklarını bilecek.

Yapay zeka ne okuduğunuzu bilecek

Yapay zeka yavaş yavaş hayatımızın her alanına girmeye başladı. İnternette ücretli haber okuma döneminin ilk uygulayıcılarından olan Wall Street Journal artık hangi haberden nasıl ücret alacağını yapay zeka algoritmasına göre belirleyecek.

Nieman Lab'de yer alan bir makaleye göre Wall Street Journal artık her okuyucuya bir eğilim puanı verecek. Bu okuyucuların hangi konulardaki haberlere ne sıklıkla eriştiklerini hesaplayacak. Bunun sonucunda hangi okura ayda kaç makalenin ücretsiz olarak sunulacağı belli olacak.

Yani sıklıkla siyaset okuyan birine siyaset haberleri bir süre sonra ücretli olacak. Fakat çok spor haberi okumayan insanlardan spor sayfasına erişmek için ücret istenmeyecek.

AKILLI TELEFON VERİLERİ DE İŞLENECEK

Akıllı telefonlardan siteye erişen okurların kullandıkları cihazlardan sosyal medya hesaplarındaki eğilimlere kadar pek çok farklı parametre incelenecek. Wall Street Journal'ın Abonelik Müdürü Karl Wells, “Eskiden sitede en fazla okunan haberler üzerinden bir abonelik modeli geliştiriyorduk. Şimdi ben hangi okurun hangi konular hakkında ödeme yapmaya hazır olduğunu bileceğim” diye konuştu.

Wall Street Journal'ın dünya üzerine 1 milyon 389 bin dijital abonesi bulunuyor.

15 Şubat: Dijital reklamda Chrome kanunları İlginizi Çekebilir 15 Şubat: Dijital reklamda Chrome kanunları

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...