Yatırımcı ip üstünde yürüyor

FED’in mart ayında, faiz artışına giderek doların yönünü değiştirecek ilk adımı atmasından sonra güçlü dolar döneminin başlayacağı belirtiliyor.

Yatırımcı ip üstünde yürüyor

Ekonomik göstergelerdeki karmaşa yatırımcının da kafasını karıştırırken, dünya piyasaları el yordamıyla belirsizlikten sıyrılmaya çabalıyor. ABD hisse senedi piyasalarında satışlar hız kesti. Ancak, ABD ekonomisindeki güçlü toparlanmaya rağmen. dolar kan kaybetmeye devam etti. ABD Merkez Bankası'nın (FED) mart ayında faiz artıracağına yönelik güçlü beklentinin önceden satın alınmış olması da yaklaşan toplantı tarihine rağmen doların güçlenmesine engel oluyor. Dünya piyasaları yön arayışına girerken, artan jeopolitik riskler yerli yatırımcının farklı bir pozisyon almasına neden oldu. Kurlardaki düşük seviyeler jeopolitik risklerin de desteği ile dövize dönüş için fırsat olarak değerlendirildi. 16 Şubat haftasında yurtiçi yerleşiklerin (kıymetli maden depo hesapları dahil) yabancı para cinsinden mevduat ve fonları yaklaşık 3 milyar dolarlık artışla 170.4 milyar dolara yükseldi. Gelişen ülkelerdeki iyimser havaya rağmen, Türk varlıklarına olan iştahın da azaldığı gözleniyor. Bu hafta analistler yabancıların Türk varlıklarına olan ilgisini anlamaya çabalayacak. Zira, son iki haftadır yabancılar Türk varlıklarından uzaklaşıyor. 9 Şubat-16 Şubat haftalarında yabancı yatırımcı tahvil ve hisse senedi piyasalarında 1.2 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. Artan satış baskısında özellikle Afrin'de devam eden askeri harekatın yarattığı belirsizliklerin etkili olduğu tahmin ediliyor.

SİSTE YÖN BULMAK ZOR

Geçen hafta ABD Merkez Bankası'nın (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ocak ayı toplantı tutanaklarındaki enflasyona dair dikkat çeken iyimserlik piyasalarda bu yıl 4 faiz artışı ihtimalini yeniden canlandırdı. Tutanaklar ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 2.896 seviyesine kadar tırmanmasına neden olurken, doların da dipten dönmeye başlamasına yol açtı. Bu açıdan bu hafta ABD'den gelecek büyüme, istihdam ve kişisel gelir verileri dikkatle izlenecek. Doların yeni haftada sert yükseliş göstermese de yukarı yönlü hareketini koruması bekleniyor. Uzmanlara göre, Dünya dolar endeksinin 92.0 seviyesine doğru toparlanma göstermesi halinde yurtiçinde kurun yeniden 3.82 lira seviyesin yerleşmesi beklenebilir. Dolardaki güçlenmeyle birlikte Euro/ dolar partisinde 1.22'ye ve altının ons fiyatının ise 1.305 dolar düzeyine gerileyebileceği belirtiliyor. Bu hafta yoğun veri gündemi daha çok Amerika'da olsa da yurtiçinde ocak ayı ticaret açığı verisi takip edilecek. Uzmanlara göre, dolar, faizler ve borsa arasındaki korelasyonun bozulduğu ve oynaklığın yükseldiği bir ortamda kısa vadeli tahmin yapmak siste yön bulmak kadar zor.

ÜLKELER AYRIŞABİLİR

Garanti Yatırım stratejisti Tufan Cömert, geçen hafta yayınladığı pusula adlı raporunda “Gelişen ülke para birimlerinde bir süredir bir örtü gibi etkili olan genel iyimserlik yerine, ülke özelinde farklılıklar göreceğiz. Tahvil faizleri ise küresel çapta geçen yıla göre daha yüksek seviyelerde olacak. Türkiye için bu beklentilerde ayarlamalar yapmak gerek. Mesela faiz tarafında küresel dalga yine ana yönü belirleyecek, ancak bizde enflasyonun seyri, ekonomiye sağlanması planlanan desteklerin kaynak maliyetine etkisi, bütçe dengesi-Hazine borçlanması gibi etkenler de var. Bu yüzden kısa vadede özellikle kısa vadeli tahvil faizlerinde sınırlı bir düşüş bekliyoruz, ama sonrası için görünüm hâlâ sıkıntılı. TL'de iyimserliğin devamı için vaktin daraldığını düşünüyoruz.”

Dolar ne kadar oldu? (26.02.2018) İlginizi Çekebilir Dolar ne kadar oldu? (26.02.2018)

Hisseler asıl zararı henüz görmedi GEDIK Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı, geçtiğimiz haftalarda küresel borsalarda yaşanan sert dalgalanmanın geçtiğini söylemek için henüz erken olduğunu söyledi. Mart ayındaki FED toplantısının ve alınacak projeksiyonların doların bundan sonraki yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydeden Nalbantlı, “ABD'de faizlerin yükselmesi ve FED'in seri faiz artışları Türk varlıkları üzerinde baskı yaratacaktır” dedi. Yılbaşından bu yana ABD faizlerindeki yükselişin Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları sonrasında da devam ettiğine işaret eden Nalbantlı, “İstihdam tarafı çok iyi giderken, ücretler de ılımlı görüntüsüne devam ediyor. Bu yıl FED'i yine en çok enflasyon zorlayacak. ABD'de çekirdek enflasyondaki yukarı hareketin devam etmesi piyasaların sert dalgalanmasına neden olacaktır” diye konuştu. Nalbantlı, Suriye'den gelen haberler piyasada zaman zaman baskı yaratsa da pozitif havanın devam ettiğini söyleyerek, dolar tarafında 3.84 lira seviyesinin uzun süredir geçilmediğini, 3.8050 liranın geçilmesi durumunda yukarı doğru sert hareketler görülebileceğini kaydetti.

HİSSELER ASIL ZARARI HENÜZ GÖRMEDİ

Morgan Stanley stratejistleri de hisselerin tahvil faizlerindeki yükselişten gelecek asıl zararı henüz görmedikleri yönünde görüş bildirdi. Morgan Stanley'e göre, ABD hisse piyasası, yılın başlarında daha yüksek seyreden tahvil faizlerinden gelebilecek potansiyel hasarın yalnızca bir kısmını gördü. Bankanın Londra merkezli Andrew Sheets yönetimindeki stratejistleri, ocak sonu ile şubat başı arasında yaşanan düzeltmeyi, “ana yemek değil, aperatif” olarak tanımlıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...