Sözcü Plus Giriş

‘Yeni ekonomi modeli’ bugün tanıtılıyor

Türkiye piyasaları olağanüstü günlerden geçiyor. Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak bugün Türkiye'nin 'yeni ekonomi modeli'ni açıklayacak. Albayrak'ın ekonomide durumun düzelmesi için nasıl bir plan açıklayacağı merakla bekleniyor.

08:26 -
‘Yeni ekonomi modeli’ bugün tanıtılıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yeni Ekonomi Modeli Tanıtım Toplantısı”nı bugün gerçekleştirecek. Toplantı Dolmabahçe  Çalışma Ofisi’nde saat 14.30’da başlayacak.

OVP ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelerek OVP’ye baz teşkil eden parametreler için istişarelerin sürdüğü, bakanlık bünyesinde dün ilgili paydaşların ve akademisyenlerin yer aldığı önemli bir çalıştay gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, “Orta Vadeli Plan kapsamında, 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olması, enflasyonun en kısa sürede tek haneye inmesi için güçlü bir politika birleşimi ve tedbir seti OVP kapsamında detaylı olarak planlanacaktır” denildi.

YABANCI YATIRIMCI ŞARTI

Cari açığın yüzde 4 civarlarında dengelenmesinin beklendiği belirtilen açıklamada, kamuda bu yıl başlatılan tasarruf programının orta vadede devam edeceği, bütçe açığının ise yüzde 1.5’lar seviyesinde sınırlandırılacağı, özellikle altyapı yatırımlarında yurtdışı finansman ve yabancı yatırımcı şartı ile ilerleneceği ifade edildi.

Açıklamada kamudaki tasarruf ve dengeli ekonomik yapı ile Hazine borç çevirme oranlarının yüzde 100’lerin altına indirileceği belirtilen açıklamada, “2018 yılının geri kalan bölümünde ise daha önce açıkladığımız ve bir süredir üzerinde çalıştığımız 35 milyar TL tasarruf ve gelir arttırıcı önlem ile FDF’nın artı 5 milyar TL’ye yükselmesi, yılın bundan sonraki aylarında kredi roll over oranının yüzde 100 olması (yıl sonu iç borç çevirme oranının yüzde 104 olması), bütçe açığının ise yıl başında açıklanan program ile paralel olarak yüzde 2’nin altında olması hedeflenmektedir” denildi.

‘GERÇEK DURUMU YANSITAN RAPORLARA İTİMAT EDİN’

Açıklamada yılsonuna kadar mali politikalar ile ilgili aksiyonlar ile bu hedefleri gerçekleştirmenin temel amaç olacağı ifade edildi.

Türk bankacılık sisteminin sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugün de etkin bir biçimde yönetebilecek konumda olduğu belirtilen açıklamada, “Piyasada bankalarımız ve şirketlerimizle ilgili yapılan spekülatif açıklamaların aksine kur ve likidite riski konusunda bir problem görülmediği denetleyici kurumlarımız tarafından da düzenli olarak yayınlanan raporlarda gözükmektedir. Yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade gerçek durumu yansıtan raporlara itibar etmesini tavsiye ederiz” denildi.

REUTERS-SOZCU.COM.TR

Son güncelleme: 09:51 10.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more