Yurtdışına ödenen doğalgaz parası sır oldu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dış ülkelerden satın alınan sıvılaştırılmış doğalgaz için ödenen parasal miktarı, Enerji Bakanına sordu. Bakan Berat Albayrak ise, ‘Ticari gizlilik’ gerekçesiyle ödenen parasal miktarı açıklamadı.

Yurtdışına ödenen doğalgaz parası sır oldu

Bakan Berat Albayrak, Doğal Gaz Alım Satım Anlaşmalarının fiyata ilişkin hükümlerinin ticari gizlilik içerdiğini belirterek, bu konuların açıklanmasının anlaşmaya aykırılık teşkil ettiğini belirtti.

“AÇIKLANAMAZ, GİZLİ”

Gürer, önergesinde, “2016 yılı revize iş programına göre LNG (Sıvılaştırılmış doğal gaz) ile birlikte toplam doğalgaz alımı öngörülene göre ne kadar gerçekleşmiştir? 2017 yılı için öngörülen ne kadardır? Rusya, Iran, Azerbaycan'dan ithal edilen doğal gaz miktarı 2016 yılında ne kadar gerçekleşmiştir? Nijerya ve Cezayir’den alınan LNG alımları ne kadar gerçekleşmiştir? 2016 dış alım ile yapılan LNG ve doğal gaz tüm alımların mali tutarı ne kadardır?” diye sordu.

BELGELERİ GİZLİ TUTMAKLA YÜKÜMLÜ

Önergeye yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise, Doğal Gaz Alım Satım Anlaşmalarının fiyata ilişkin hükümlerinin ticari gizlilik içerdiğini belirterek, bu konuların açıklanmasının anlaşmaya aykırılık teşkil ettiğini söyledi. Albayrak, “Ayrıca, Doğal Gaz Piyasası Kanununun 4. maddesinde; ‘Ticari gizliliği olan bilgiler, kurum hariç üçüncü taraflara açıklanamaz ve 7. maddesinde; Doğal gaz piyasasında faaliyet gösteren taraflar ticari yönde hassas bilgi ve belgeleri gizli tutmakla yükümlüdür' hükümleri bulunmaktadır'' dedi.

Doğalgazın kaynağı Sibirya'ya gittik! -44 derece nasıl bir şey? İlginizi Çekebilir Doğalgazın kaynağı Sibirya'ya gittik! -44 derece nasıl bir şey?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...