Sözcü Plus Giriş

Yurttan ekonomi manzaları-3: Konya’da besicilerin kafası karışık

Bir torba inek yemi geçen sene 45 liraya alınırken bu sene 60-65 lira seviyesinde. Kurbanlık fiyatları ise geçen yılla neredeyse aynı. Besiciler "Kazancımızdan feragat ediyoruz" diyor. İşte havyancılığın önemli kentlerinden Konya'daki hayvan pazarlarında, kurban bayramına sayılı günler kala son durum...

Mehmet Ali KAYACI / Konya
12:43 -
Yurttan ekonomi manzaları-3: Konya’da besicilerin kafası karışık

Konya’da da kurban bayramı öncesi sessiz bir bekleyiş hakim. Kurbanlıkların fiyatları belirlenenin ötesinde değişkenlik gösterebiliyor.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Kimi alım gücünden yakınırken, kimisi de girdi fiyatlarının arttığını dile getiriyor. Buna rağmen çardaklardaki satışlar geçen yılki oranlarda seyrediyor.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Bu yıl kurban satış yerlerinde, kurban olabilecek hayvan sayının az olabileceği belirtiliyor.

Kasaplar Odası

Konya Kasaplar Odası Başkanı Balbaloğlu “Tatilin fazla alım gücünün az olması satışları etkiliyor” dedi.

Son durumla ilgili Sözcü’ye konuşan Konya Kasaplar Odası Başkanı Davut Balbaloğlu, “Konya semt pazarı için kura ile çekiliş yapıldı. Besicilerimiz bir kotu 800 liraya kiralayarak son 3-4 günde kurbanlık satışı yapabilecek.  Bu pazarda da sadece 300 kişi yer alabilecek. Selçuklu hayvan pazarında ise besicilerimiz 2 bin 500 liraya bir kotu kiralayıp son hafta pazara çıkabilecek. Kurban satışları geçen seneye oranla biraz daha az. Tatilin fazla ve alım gücünün az olması etkiliyor. Konya’nın kurban ihtiyacını karşılayacak kurbanlık çardaklarda yeterli görünüyor.” dedi.

FOTO:SÖZCÜ - Konyalı besicilerin bekleyişi sürüyor.

FOTO:SÖZCÜ – Konyalı besicilerin bekleyişi sürüyor.

“DÖVİZ ÇIKIYOR ANCAK FİYATLAR GEÇEN SENEKİ GİBİ”

Besici Sebahattin Çelik ise dövizin artışına rağmen kurbanlık fiyatlarının geçen yılki oranlarda seyrettiğini belirtti.

Besici Şehabettin Çelik

Besici Şehabettin Çelik “Gençen sene bir torba yemi 45 liraya alıyorduk. Bu sene 60-65 liraya alıyoruz” dedi.

Çelik “Kurban satışlarımız geçen seneye nazaran dövizin artışı ve kâr oranlarımızın düşmesine rağmen aynı seviyelerde ancak fiyatlarda aynı seviyede gidiyor. Biz besiciler, kazancımızdan feragat etmek zorunda kalıyoruz yoksa mal satamayız. Bir torba yemi geçen sene 45 liraya alırken bu seneye 60-65 liraya alabiliyoruz. Harman döneminde de tonu 460 TL’ye saman alabildik kışın ne olacak kim bilir. Devlet küçük işletmeleri destekleyeceğine dışarıdan ithal ederek bizi bitiriyor. Kurban satış yerlerinde de kurban edilemeyecek yaşı küçük hayvanların pazar yerine girmemesi gerekiyor. Adı üstünde kurban satış yerinde sadece kurbanlık hayvan olabilmeli. Önlem alınmalı yoksa millete cazip gelen çoğu hayvan kurbanlık hayvan değil.” diye konuştu.

Besici Fahrettin Er "Büyükbaş pahalı geliyor, küçükbaşa da kimse ilgi göstermiyor" dedi.

Besici Fahrettin Er “Büyükbaş pahalı geliyor, küçükbaşa da kimse ilgi göstermiyor” dedi.

KÜÇÜKBAŞA YÖNELMİYORLAR

Besici Fahrettin Er ise “Küçükbaş hayvan fiyatları tırmanıştaydı bir ara ancak biraz aşağı çekildi. 50 liraya aldığımız yem bu yıl 75 lira. Bu yıl sorunumuz, kurbanlığa rağbette değil alım gücünün azalması ile büyükbaş hissesine giremeyenin küçükbaşa da yönelememesi.” yorumunda bulundu.

Son güncelleme: 14:23 11.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more