Yürüyen merdivenlerimiz ne kadar güvenli?

Maslak metrosunda yaşanan kaza 'yürüyen merdivenlerimiz ne kadar güvenli?' sorusunu akıllara getirdi. Kimi uzmanlar bakımlarda sorun olmadığını kazanın tamamen kullanıcı hatası olduğunu belirtirken kimileri ise İstanbul metrosundaki elektrik altyapısının yetersiz olduğunu ve bu yüzden yürüyen merdivenlerin sık sık arızalandığını belirtiyor. Sozcu.com.tr dün yürüyen merdiven arızalarına ilişkin uyarmıştı.

Yürüyen merdivenlerimiz ne kadar güvenli?

CAN MUMAY-DERİN GÖKÇE

İstanbul'un en işlek metro istasyonlarından İTÜ-Ayazağa durağının Maslak çıkışında bir vatandaş dün yürüyen merdivenin altında kaldı. Şans eseri hayatını kaybetmeyen kişinin kolu kırıldı. Bacağında ezikler oluştu.

İBB yürüyen merdivenin kaza öncesi kapatıldığını söylüyor. Yürüyen merdiven kazası ise akıllara İstanbul'daki yürüyen merdivenler ne kadar güvenli sorusunu getirdi. Sozcu.com.tr olarak konunun uzmanlarıyla konuştuk.

Kimi uzmanlar metrolardaki elektrik altyapısının yürüyen merdivenleri destekleyecek kuvvette olmadığını söylüyor. Kimi ise merdivenin periyodik bakımlarının yapılmasının hayati olduğunu vurguluyor.

 

TRAFİK SAATİNE GÖRE AYARLANIYOR

Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği Genel Sekreteki Mustafa Kavukçu sozcu.com.tr'ye yaptığı açıklamada yürüyen merdivenlerin ayda bir kez kontrol edildiğini söylüyor. Yürüyen merdivenlerin kenarlara metal sıkışması, stop düğmenise keyfe keder basılması gibi durumlarda arızalanabileceğini belirtiyor.

Kavukçu İstanbul Metrosu gibi bir yapı için kullanılacak yürüyen merdivenlerin trafik hesaplarının dikkatle yapıldığını söylüyor. Kavukçu, “Özellikle Ayrılıkçeşme gibi ana istasyonlarda yürüyen merdiven sayısı ve insan trafiği fazladır. Buna göre değerlendirme yapılır. Bakımlar da buna göre olur” ifadesini kullandı.

28subatmetrograf

‘ANKARA'DA BÖYLE OLMUYOR’

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Teknik Bölüm Müdür Yardımcısı Burkan Karaçoban merkezlerinin bulunduğu Ankara ilindeki metrolarda yürüyen merdivenlerde İstanbul'daki kadar sorun yaşamadıklarını söyledi. Karaçoban, “Asansör ve yürüyen merdivenlerin kontrolünün 6 ay ve 1 yıl gibi rutin bakımlarının yapılması gerekiyor. Aynı zamanda bu cihazlara aylık olarak da bakılması gerekiyor. Ankara’daki bu konudan sorumlu yetkililer düzenli bakımlarını yaptırıyorlar. Demek ki aynı durum İstanbul’da söz konusu değil” şeklinde konuştu.

ELEKTRİK ALTYAPISI YETERSİZ

Dünya çapında asansör üreten bir firmanın yetkilisi ise sozcu.com.tr'ye yaptığı açıklamada İstanbul metrolarındaki elektrik altyapı sistemlerinin yürüyen merdivenleri taşımakta zorlandığını ve elektrik akımının gelip gitmesinden dolayı sıkça arıza ile karşılaştıklarını söyledi.

Yetkili ” İstanbul’daki yürüyen merdivenlerin arıza nedeni elektrik alt yapısının uygun olmamasından kaynaklanıyor. Çünkü yürüyen merdiven olarak adlandırdığımız cihaza az veya yetersiz elektrik gittiğinde cihazın beynine zarar veriyor. Bu nedenle de bu tarz sıkıntılarla çok sık karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sozcu.com.tr’nin ulaştığı, habere konu olan yürüyen merdivenin üreticisi Thyssenkrupp konuyla ilgili açıklama yapmadı. İBB yaptığı açıklamada yürüyen merdiven bakımdayken kişilerin yürüyen merdiveni kullandığını söylemişti.

Sozcu.com.tr kaza günü uyarmıştı İlginizi Çekebilir Sozcu.com.tr kaza günü uyarmıştı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...