Sözcü Plus Giriş

Zeybekci: Enflasyon Mart’ta tek haneye düşebilir

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci enflasyon hakkında açıklamalarda bulundu. Zeybekci, enflasyonun mart ayında tek haneye düşebileceğini söyledi.

11:26 -
Zeybekci: Enflasyon Mart’ta tek haneye düşebilir

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TRT Haber yayınına katıldı. Enflasyonun Mart ayında tek haneye düşebileceğini söyleyen Bakan Zeybekci, henüz ‘ticaret savaşları’ aşamasına gelinmediği sözlerine ekledi.

Ekonomi Bakanı, ABD'nin gümrük vergisi kararını değerlendirerek, ‘Son dönemde ABD'nin korumacı politika izlediğini görüyoruz. Buna ekonomik akılla baktığımızda, sürdürülebilir değil. Tepki tepkiyi, yaptırım yaptırımı getirir. Buna da ticaret savaşları denir, henüz o aşamaya gelmedi’ dedi.

‘ABD’YE İHRACATIMIZ 1.8 MİLYAR DOLAR’

‘Demir-çelik üretiminde dünyada ilk 3'te yer alıyoruz’ diyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, şunları söyledi:

‘ABD'ye 1,8 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Bu uygulamadan etkilenen ülkeler bakımından 8'inci veya 9'uncu sıradayız. Bunu kabul edemeyiz, karşılığında tedbirlerimiz alırız. AB Ticaret Komiseri Cecilia Malmström ile telefonda görüştük. Dünya Ticaret Örgütü platformunda birlikte hareket edilmesi yönünde mutabakata vardık. Nisan'da Amerika'da ilgili bakanla görüşme durumumuz var. Öncesinde bazı temaslarımız olabilir, konuyu yakından takip ediyoruz.’

“MERKEZ BANKASINI DESTEKLİYORUZ”

Nihat Zeybekci, Merkez Bankası’nın faiz kararını da değerlendirdi ve ‘Merkez Bankamızın aldığı kararları destekliyoruz, süreci hep beraber takip ediyoruz’ diye konuştu.

Enflasyonla mücadelede kalıcı adımlar atacaklarını söyleyen Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Hazırlıklarımız bitti, yakında açıklayacağımız tedbirleri uygulamaya koyacağız. Sıkılaştırma talebi daraltmadır, bu tembel işi. Asıl arzı artırmak gerekiyor. Gıdada üretimden tüketime kadarki süreçte çok büyük kayıplar ve gereksiz maliyetler var. Fiyatlarda ise aşırı oynaklık söz konusu. Gıdayı üretimden tüketime kadar lojistik, paketleme ve pazarlama gibi tüm aşamalarda üst düzeyde destekleyeceğiz. Parasal sıkılaştırmaya gerek kalmadan enflasyonla mücadelede olumlu noktalara geleceğimize inanıyorum. Enflasyonun Mart'ta tek haneye düşme ihtimali çok yüksek.’

FOREKS

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more