Sözcü Plus Giriş

Ziraat Odaları Birliği’nden patates çağrısı

Geçtiğimiz yıllarda fiyatı 5 TL'ye kadar çıkan patates bu sene depolarda çürüme tehlikesi ile karşı karşıya. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar bütün Türkiye'ye patates tüketme çağrısı yaptı. Bayraktar askeri birlikler ve kamu kurumlarının daha çok patates yemesi gerektiğini söyledi. 350-400 bin ton patatesin depolarda beklediği ifade edildi.

14:51 -
Ziraat Odaları Birliği’nden patates çağrısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Niğde ve Nevşehir´de depolarda 350-400 bin ton patatesin alıcı beklediğini duyurarak, “patates tüketelim” çağrısında bulundu. Bayraktar, “Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları depoda alıcı bekleyen patates için büyük bir risk teşkil ediyor. Patatesin filizlenmeden, kilo ve kalite kaybı yaşanmadan pazarlanması gerekiyor. Başta askeri birlikler, bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, yatılı okul ve yurtlar, yemek firmaları gibi toplu tüketim yerlerinde alımlar yapılmalı, patateste iç tüketim hızlı bir şekilde artırılmalıdır. Depolardaki patates zamanında tüketilmezse üreticinin emeği zayi olacağı gibi çürüyen ürünün atılması da üreticilerimize ayrıca bir yük getirecektir” dedi.

ÇİN BİRİNCİ HİNDİSTAN İKİNCİ

Dünya nüfusunun giderek arttığı dikkate alındığında, doğal kaynakların korunarak, bugünkü ve gelecek kuşakların gıda güvencesinin sağlanmasında patatesin önemli bir ürün olarak ortaya çıktığını vurgulayan Bayraktar, “Çin´in yüzde 26.3 payla ilk sırada, Hindistan´ın yüzde 11.6 payla ikinci, Rusya´nın yüzde 8.3 ile üçüncü, Ukrayna´nın yüzde 5.8 payla dördüncü, ABD´nin yüzde 5.3 payla beşinci olduğu patateste dünya üretiminin yüzde 1.3´ü ülkemiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Dünya patates verimi 2016 yılında dekara 1,958 kilogramken ülkemizde bu rakam 3,283 kilograma kadar çıkmaktadır.

“Ülkemizde üretimin yoğun olarak yapıldığı iller sırasıyla Niğde, Konya, Afyonkarahisar, İzmir, Kayseri, Nevşehir, Adana´dır. Bu illerimizi sırasıyla Aksaray, Sivas, Bolu, Bitlis ve Hatay illerimiz takip etmektedir. Ülkemiz üretiminin yaklaşık yüzde 82.7´si bu illerimiz tarafından yapılmaktadır” dedi.

İLGİLİ HABERPatates Üreticilerinin Sorunlarını Cem Yılmaz'ın Filmiyle AnlattıPatates Üreticilerinin Sorunlarını Cem Yılmaz'ın Filmiyle Anlattı

ÜRETİM BELLİ DEĞİL

Patateste bir türlü üretim planlaması yapılamadığına, son 10 yılda üretimin 3.9 milyon ton ile 4.8 milyon ton arasında seyrettiğine dikkati çeken Bayraktar, şöyle devam etti:

“Son 10 yıldır patates üretim alanları da 1.25 ile 1.72 milyon dekar arasında değişiyor. 2012 yılında 1.72 milyon dekara çıkan üretim alanı, 2013 yılında 1.25 milyon dekara kadar düştü, 2015-2017 döneminde 1.43-1.54 milyon dekar arasında seyretti. 2013 yılında 3.95 milyon tonla dört milyon tonun altına inen üretim, 2017 yılında 4.8 milyon tona çıktı. Bazı Avrupa ülkelerinde kişi başına patates tüketimi ülkemizdekinin 3-4 katını buluyor. Patates son derece yararlı bir besin. Çok değişik şekillerde tüketimi de mümkün. Daha fazla patates tüketebiliriz. Kişi başına 4-5 kilogram daha patates tüketsek, depolarda patates kalmaz.”

PAZARLAMA PROBLEMİMİZ VAR

Türkiye´de bitkisel üretimde önemli bir yeri olan patateste yaşanan fiyat istikrarsızlıklarının üreticiyi de tüketiciyi de etkilediğini, patates fiyatların arttığı dönemde tüketicilerin, fiyatların düştüğü dönemde de üreticilerin mağdur olduğunu belirten Bayraktar, “Bu yıl da patates üreticilerimiz pazarlama problemiyle karşı karşıya kalmışlardır. Pazarlama problemlerinin çözümüne katkı sağlaması bakımından ihracat iadesi talebimiz başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız olmak üzere hükümet yetkililerine iletilmiştir. İhracatta ton başına 50 lira ödeme kararı alınmıştır. Söz konusu karar, piyasaları bir miktar olumlu etkilese de hali hazırda üreticilerimiz kilogramını ortalama 50 kuruşa mal ettiği patatesi, 30-35 kuruşa satmakta zorlanmaktadır. İhracat desteğine rağmen fiyatlar ortadadır.

“Hava sıcaklıkları bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyretmektedir. Niğde ve Nevşehir´de 350-400 bin ton patates alıcı bekliyor. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, depoda alıcı bekleyen patates için büyük bir risk oluşturuyor. Ürün depoda kaldığı sürece patateste filizlenme, kilo ve kalite kaybı yaşanabilir. Havaların da giderek ısındığı dikkate alındığında eldeki ürünün en kısa sürede pazarlanması gerekmektedir. Sıcak giden havalar, patateste yeni ürünü de mevsiminden önce çıkmasına neden olacaktır” dedi.

DHA

Son güncelleme: 14:57 19.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more