Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da ofis kiraları düşmeye devam ediyor

Yılın üçüncü çeyreğine, dövizle kiralama ve satışı sona erdiren düzenleme damga vurdu. İstanbul’da A sınıfı ofis kiraları ortalama %7 düşerken, devam eden ofis projeleri, İstanbul’daki ofis stoğunun 2021’e kadar büyümeye devam edeceğini gösteriyor.

10:28 -
İstanbul’da ofis kiraları düşmeye devam ediyor

Propin tarafından hazırlanan “İstanbul Ofis Pazarına Genel Bakış” raporunun 2018 üçüncü çeyrek sonuçları açıklandı.

Sözleşmelerin neredeyse tamamının döviz üzerinden yapıldığı ofis pazarına, ‘gayrimenkul alım-satım ile kiralama sözleşmelerinde bedellerin döviz cinsinden ya da dövize endeksli olamayacağına' ilişkin kararname damga vurdu.

Kiracılar ve mal sahipleri arasında kira bedelinin yeniden belirlenmesi, Türk Lirası'ndan ödeme yapma pazarlıkları sektörde belirsizliklere neden oldu. Pazarda birçok mal sahibi piyasa koşullarına uyum sağlayarak, döviz kira rakamlarını hızla Türk Lirası olarak güncelledi.

Bazı ofislerde Türk Lirası kira değeri konusunda belirsizlik devam ediyor. İstanbul'un en çok ofis stoğuna sahip Merkezi İş Alanı'nda (MİA*) yer alan A sınıfı** ofis binalarındaki boşluk oranları %30,4'ü koruyarak ikinci çeyrekten bu yana değişmedi. A sınıfı ofis kiralarında ise önceki çeyreğe kıyasla, bölgeler özelinde %4 ile %11 arasında değişen düşüş tespit edildi.

“İstanbul'daki ofis stoğu büyümeye devam edecek”

Propin tarafından üç ayda bir hazırlanan rapora göre; 2018 yılının 3. çeyreğinin sonunda MİA %34, MİA Dışı-Avrupa %19, MİA Dışı-Asya %24 ve Gelişmekte Olan Ofis Bölgeleri (Kağıthane, Bomonti-Piyalepaşa, Kartal-Maltepe, Batı Ataşehir) %23 stok payına sahip oldu.

İnşaatı tamamlanma aşamasına gelen birçok ofis binasında, pazar koşullarına bağlı olarak açılışların ertelenmeye devam ettiğini belirten Propin Kurucu Ortağı Aydan Bozkurt, “Bu çeyrekte A sınıfı ofis stoğunda büyüme kaydedilen Zincirlikuyu-Esentepe- Gayrettepe'de toplam stok 500 bin m2'nin üzerine çıktı. Önümüzdeki çeyreklerde MİA'da yer alan Zincirlikuyu, Esentepe, Gayrettepe ve Levent bölgelerinde stok artışı olmasını bekliyoruz. Ayrıca küçük ölçekli ofis projelerinin devam ettiği MİA Dışı-Asya'da, gelecek çeyreklerde stok artışı öngörüyoruz. Olumsuz ekonomik gelişmeler ve kiralardaki düşüşler kiracıların mal sahiplerine agresif koşulları içeren teklifler sunmasına yol açıyor. Mevcut inşaatların devam etmesi İstanbul'daki ofis stoğunun 2021'e kadar büyümeye devam edeceğini gösteriyor” dedi.

Propin, MİA’da bulunan A sınıfı ofislerde 2017'nin üçüncü çeyreğinde 25 $ olan metrekare fiyatlarının 2018 üçüncü çeyreğinde %13 oranında düşerek 21,8 $'a gerilediğini açıkladı. B sınıfı ofis binalarındaki fiyat düşüşü ise %26'ya ulaşarak 10,1 $ oldu. A sınıfı ofislerin ortalama metrekare fiyatı MİA Dışı-Avrupa'da 14,5 $, Asya'da ise 14,8 $'a kadar düştü.

Son güncelleme: 10:34 25.10.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more