Reklamsız Sözcü

Konutta senetle satış patladı

Mart ayında markalı projelerden konut satın alan müşterilerin konut kredisi kullanım oranındaki düşüş dikkat çekti.

android-time 07:31
Konutta senetle satış patladı
Mart ayında markalı projelerden konut satın alan müşterilerin konut kredisi kullanım oranındaki düşüş dikkat çekti.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, kredi kullanım oranı bir ayda yüzde 10’luk bir azalma göstererek yüzde 21’e geriledi. Senet kullanım oranı ise yüzde 12’lik bir artışla yüzde 41’e ulaştı.Peşin alım oranı ise yüzde 38 oldu.

Konut kredisi kullanımının azalmasının hem gayrimenkul sektörü, hem de tüketici açısından önemli olduğunu belirten GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Mart sonu itibarıyla konut kredisi faizleri 1.23’lük oranla son 8.5 yılın zirvesine çıktı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu oran 0.92 seviyesindeydi. Son verilerden de görüyoruz ki, gayrimenkul sektörü, yükselen konut kredisi faizlerinden doğrudan etkileniyor. Faizlerin yüksek seviyede olması sektörde dönem bazlı durgunluğa neden olabiliyor. Faiz oranlarının, tüketicilerin maddi sınırlarını zorlamayacak seviyeye çekilmesi, konut kredisi kullanımını yeniden artıracaktır” değerlendirmesini yaptı.

REIDIN CEO’su Kerim Alain Bertrand ise kredi faiz oranlarındaki artışın hane halkının konut alımını zorlaştırdığını ve bu durumun piyasanın daralmasına neden olduğunu söyledi. Durgunluğun sermaye kazancı ve kira getirisi bekleyenleri tatmin etmeyeceğini ifade eden Bertrand, “Gelecek dönemlerde de fiyat artış trendinin enflasyon beklentisine uygun gerçekleşeceğini ve reel getirinin sıfıra yakın olacağını düşünüyorum” dedi.

Fiyatlar yüzde 11 arttı

REIDIn tarafından Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak şekilde hazırlanan Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde mart ayında yüzde 0.83 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 11.15 oranında artış gerçekleşti.
Ağrı’da yüzde 2.11'lik artışla geçtiğimiz ay metrekare başına konut satış fiyatlarının en çok arttığı kent oldu. Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde ise martta yüzde 0,35 ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7,73 oranında artış gerçekleşti. Batman yüzde 2 ile metrekare başına konut kira değerlenin en çok yükseldiği şehir oldu.

Yabancılar 1+1 alıyor

Mart ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 8’lik kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlemlendi. Yabancı yatırımcıların tercih noktasında yüzde 44 ile 1+1 daireler öne çıktı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:3417.04.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more