Sözcü Plus Giriş

Pentagon’dan dikkat çeken ‘çekilme’ açıklaması

ABD Savunma Bakanlığınca (Pentagon), ABD'nin bundan sonra Suriye'de koalisyona vereceği desteğin, askerlerinin bu ülkeden kontrollü şekilde çekilmesine yönelik olacağı açıklandı.

22:37 -
Pentagon’dan dikkat çeken ‘çekilme’ açıklaması

Pentagon’un sosyal medya hesabından, Suriye’den çekilme kararına ilişkin paylaşımda bulunuldu. Bakanlığın paylaşımında, “ABD’nin Suriye’de koalisyona verdiği desteğin bundan sonraki aşaması, kuvvetlerin güvenliğini sağlamak üzere tüm tedbirleri alırken, iyi düşünülmüş, karşılıklı desteğe dayanan ve kontrollü çekilmeye yöneliktir” ifadesine yer verildi.  Pentagon’un bu açıklaması, ABD’nin, bölgede artık operasyonlara katkı sağlamayacağı yorumlarına neden oldu.

İLGİLİ HABERÇavuşoğlu ABD'nin çekilme kararını yorumladı: Koordine etmeliyizÇavuşoğlu ABD'nin çekilme kararını yorumladı: Koordine etmeliyiz

Pentagon’un açıklamayı neden yaptığı tam olarak anlaşılamasa da konuya ilişkin konuşan Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, bunun nedeni hakkında “Sosyal medyada kuvvetlerimizin güvenliğine vurgu yaparak, düzenli ve koordineli bir şekilde çekilmeye odaklandığımızı kayda geçirmek içindir” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABERMattis, ABD'nin Suriye'den çekilme kararını imzaladıMattis, ABD'nin Suriye'den çekilme kararını imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, bir süre önce IŞİD’in yenilgiye uğratıldığını ve ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıklamıştı. Washington’da büyük tartışmalara yol açan bu karar, ABD Savunma Bakanı James Mattis’in istifa etmesine neden olmuştu.  İlk olarak Amerikan medyasında yer alan çekilme iddialarını yalanlayan Pentagon, daha sonra Beyaz Saray’ın yazılı açıklaması ile ABD’nin çekilme sürecine girdiğini ifade eden bir açıklama yayımlamıştı. AA

Son güncelleme: android-time 00:53 29.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more