Sözcü Plus Giriş

1 yılda 20 milyon kaçak geçiş, 1.1 milyar ceza!

2017 yılında HGS ve OGS gişelerinden 19 milyon 950 kaçak geçiş yapıldı. Söz konusu geçişler için 1.1 milyar lira ceza kesildi. CHP PM Üyesi Haydar Akar, “Özellikle köprülerde işletici firmaların ‘sistem çalışmıyor’ gerekçesiyle kaçak geçişe sebep olduğu iddia ediliyordu. Bu rakamlar iddiaları kuvvetlendiriyor” dedi.

Uğur ENÇ / Kocaeli
14:03 -
1 yılda 20 milyon kaçak geçiş, 1.1 milyar ceza!

Son günlerde sık sık gündeme gelen otoyol ve köprülerdeki HGS-OGS kaçak geçişleriyle ilgili çarpıcı rakamlar ortaya çıktı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Sayıştay raporlarına yansıyan kaçak geçiş rakamlarına göre sadece 2017 yılında HGS ve OGS'lerden 19 milyon 951 bin kaçak geçiş yaşandı. 2016 yılında toplam kaçak geçiş 15 milyon iken 2017 yılında bu rakam yüzde 25 artarak 19 milyon 950 bin oldu. Kaçak geçişler nedeniyle kesilen cezalarda da benzer bir artış yaşandı. 2016'da kesilen toplam ceza miktarı 730 milyon lira iken 2017 yılında bu rakam 1 milyar 186 milyon lira oldu.

HATALAR GİDERİLMİYOR

Konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Patisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar bir açıklama yaptı. Sayıştay raporlarında yazılırım eski ve pek çok teknik hata barındırdığına dair uyarıların yer aldığını ancak Karayolları Genel Müdürlüğü'nün bu uyarıları dikkate almadığını ifade eden Akar açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Son aylarda özellikle Osmangazi Köprüsü geçişlerinde HGS-OGS'lerden kaynaklı çok sayıda vatandaşa cezalar yağdırıldığını duyuyoruz. Vatandaş geçmediği köprünün parasını ödemekle kalmıyor, sistem hatalarından kaynaklı geçmediği otoyolun da parasını da ödüyor. 2016 yılında HGS- OGS'lerden devlet 1 milyar 459 milyon lira gelir elde etti. Bunun yarısını cezalardan aldılar. Daha önceden de bazı vatandaşların geçiş yapmadığı halde aynı günde 5 ceza aldığı, kamyon şoförlerinin 80 bin- 100 bin lira gibi cezalarla karşılaştığını duyduk. Bunu KİT komisyonunda gündeme getirdim. Cezalarla ilgili olarak 7 gün yerine 1 aylık tebligat süresi sağlandı ancak burada sadece cezaların vatandaşa ulaşması değil sistemden kaynaklı hataların olması da söz konusu. Her yıl katlanarak artan cezalar büyük bir gelir kapısı oldu. 319 milyon normal geçiş yapan araçtan sağlanan gelir 20 milyon kaçak geçiş yapan araçtan sağlanan gelirle neredeyse aynı. Acaba bu yüzden mi hatalar görmezden geliniyor ve bu yüzden mi sistemdeki hatalar giderilmiyor?”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more