Sözcü Plus Giriş

12:30 Hadi ipucu sorusu: Palamut ve torikten dilim dilim kesilerek yapılan salamuranın adı nedir?

Hadi ipucu sorusu bugün balıklardan geldi. 14 Kasım 12:30'da palamut ve torik gibi balıklardan dilim dilim kesilerek yapılan salamuranın adı nedir ipucu sorusu olarak paylaşıldı. Peki palamut ve torikten dilim dilim kesilerek yapılan salamuranın adı nedir? İşte cevabı...

09:44 -
12:30 Hadi ipucu sorusu: Palamut ve torikten dilim dilim kesilerek yapılan salamuranın adı nedir?

14 Kasım Hadi ipucu sorusu belli oldu. Bugün balıkseverlerin kolayca bileceği palamut ve torik gibi balıklardan dilim dilim kesilerek yapılan salamuranın adı nedir? ipucu sorusu oldu. Hadi sosyal medya hesabından ipucu sorusu, “Denizden soru çıksa bilirim diyenler burada mı? O halde bugünkü ipucumuz balıklardan geliyor. Palamut ve torik gibi balıklardan dilim dilim kesilerek yapılan salamuranın adını biliyor musunuz?” şeklinde paylaşıldı.

TORİKTEN DİLİM DİLİM KESİLEREK YAPILAN SALAMURANIN ADI NEDİR?

Hadi ipucu sorusu: Palamut ve torik gibi balıklardan dilim dilim kesilerek yapılan salamuranın adı nedir?

Cevabı: Lakerda
hadiii

LAKERDA NASIL YAPILIR?

Balığın iç organları çıkartılarak temizlendikten sonra kuyruk kısmı kuyruk başlangıcından 3–5 cm. içeriden kesilerek, baş tarafı da yüzgeçlerin hizasından kesilerek ayrılır. Bu kuyruk ve baş kısımları çorba ya da pilaki için kullanılabilir. Kalan gövde, takoz tabir edilen 7–8 cm. kalınlıkta dilimler halinde kesilir. İnce bir süpürge otu ya da tel yardımıyla omuriliği ve kan pıhtıları tamamen temizlenir. Temizlenmiş takozlar yıkanır ve temiz, serin ve tatlı bir suda 15-20 dakika bekletilerek kalan kan vb. kalıntıların çıkması sağlanır. Lakerda geleneksel olarak tahta fıçılara kurulmuş olsa da günümüzde bu iş için teneke ya da plastik kaplar kullanılmaktadır. Lakerda kurarken kullanılacak tuz sofra tuzundan bir derece kalın ama turşuluk iri taneli tuzdan ince, şeker kalınlığında sanayi tuzudur. Kabın dibine 1–2 cm. kalınlıkta tuz döküldükten sonra takozlar kesik yüzeyleri tuza gelecek şekilde sıkıca dizilerek istiflenir. Sıranın üzerine defne yaprağı ve balıkları örtecek kadar tuz konulup yeni bir sıra döşenir. Bu şekilde kap doldurulup en üst katın da üstü tuzla örtüldükten sonra üstünü kapatacak büyüklükte bir tahta ve tahtanın da üzerine temiz bir taş benzeri bir ağırlık konur ve kabın ağzı temiz bir bezle bağlanarak kapatılır. Serin bir yerde 2-3 hafta beklediğinde yenecek duruma gelir. Bu süre içinde balık su ve yağ salar. Üstte biriken yağ kaşık ve kâğıt havluyla alınır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more