Sözcü Plus Giriş

Çin Cumhuriyeti adıyla 23 ülke tarafından ülke olarak tanınan yerin adı nedir?

Son zamanların en popüler yarışmalarından biri olan Hadi bu akşam en zor sorularını yöneltecek. Doğru cevapları bulan kişi 20 bin liranın da sahibi olacak.Zor Hadi’yle yarışacağımız bu akşamın ipucu ise uzaklarda, doğuda bir yerden geliyor.  "Çin Cumhuriyeti" adıyla 23 ülke tarafından ülke olarak tanınan yerin adı nedir? İşte günü zor Hadi ipucu sorusunun yanıtı...

18:52 -
Çin Cumhuriyeti adıyla 23 ülke tarafından ülke olarak tanınan yerin adı nedir?

Hadi bu akşam dev ikramiye veriyor. Hadi 19 zor soruyu takipçilerine yöneltecek. Ödül ise 20 bin lira olacak. Soruları doğru cevaplayan olmadıkça hem bir soru azalacak hem de ikramiye devredecek. Bu akşamki Hadi ipucu sorusu ise uzak doğudan geldi. Peki “Çin Cumhuriyeti” adıyla 23 ülke tarafından ülke olarak tanınan yerin adı nedir? İşte yanıt…

HADİ 14 KASIM İPUCU SORUSUNUN CEVABI:

TAYVAN

zor-hadi

TAYVAN NEREDEDİR?

Tayvan ya da resmi adıyla Çin Cumhuriyeti, Tayvan Adası ile Penghu, Kinmen, Matsu ve bazı diğer adacıklarda yerleşik, pek çok ülke tarafından tanınmayan Doğu Asya ülkesi.

1912’de bugünkü Çin topraklarında kurulan ülke Birleşmiş Milletler kurucu üyesiydi. Tayvan da dahil olmak üzere çevre adaları II. Dünya Savaşı sonrasında sınırları içerisine dâhil etmişti.

1949 yılındaki Çin İç Savaşı’nı Çin Milliyetçi Partisi’nin (Kuomintang) kaybetmesi üzerine ülke Çin Komünist Partisi yönetimine girdi ve komünist parti tarafından Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) kuruldu. Çin Milliyetçi Partisi lideri Çan Kay Şek Tayvan adasına kaçtı ve Çin Cumhuriyeti’nin burada devam ettiğini dünyaya ilan etti.

1949 yılındaki bu yeniden kuruluş başta Batılı ülkeler olmak üzere dünya devletlerinin çoğunluğu tarafından kabul gördü. 1971 yılına gelindiğinde değişen dünya dengeleri nedeniyle Çin Cumhuriyeti (Tayvan) Birleşmiş Milletler’den çıkarıldı ve yerine ÇHC dahil edildi. Günümüzde Çin Cumhuriyeti, sadece 23 ülke tarafından tanınmaktadır; ancak birçok ülke gayrıresmi olarak ekonomik ve kültürel ilişkilerde bulunur.

Günümüzde Çin ifadesi genellikle Çin Halk Cumhuriyeti’ni ifade etmek için kullanılırken Çin Cumhuriyeti’ne ise Tayvan denmektedir. Bunun yanında Tayvan, uluslararası kuruluşlara Çin Taypesi (Chinese Taipei) adı ile üye olmuştur. Nüfusunun %90’ından fazlası Han Çinlisi olan bu ada Çin ile yoğun ticari ilişkilerde bulunmakla birlikte kıta devleti ile karşılıklı silahlanma durumu da söz konusudur. Tayvan’ın en fazla mal ihraç ettiği ülke ÇHC olmasına rağmen bağımsızlık ve tanınma çabaları ile BM üyeliği istekleri ÇHC’nin veto ve tehditleri ile karşılaşmaktadır.

Son güncelleme: 00:19 05.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more