17 Mayıs teravih namazı saat kaçta? Teravih namazı kaç rekat, nasıl kılınır?

Ramazan ayının geleneklerinden teravih namazı yatsı ile vitir namazının arasında kılınıyor. İftarını yapan Müslümanlar camiye akın ediyor. Cemaat ile kılınan namazlar İslama göre daha makbul. Her gün namaz saatlerinin değişmesi nedeniyle vatandaşlar internet üzerinden ezan saatlerini araştırıyor. 17 Mayıs Perşembe günü yatsı ezanı saat kaçta okunacak, teravih ne zaman diye merak edenler için ayrıntılı bilgileri haberimizde derledik. İşte teravih namazı hakkında merak edilenler...

17 Mayıs teravih namazı saat kaçta? Teravih namazı kaç rekat, nasıl kılınır?

Teravih namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Ramazan ayını en güzel şekilde değerlendirmek isteyenler teravih namazını araştırıyor. Teravih namazı nedir? Sözlükte rahatlatmak, dinlendirmek anlamlarına gelen terviha kelimesinin çoğulu olan teravih, dini bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir. İşte il il namaz saatleri…

İL İL NAMAZ SAATLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

TERAVİH NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Hz. Peygamber (s.a.s.)'in kıldırmış olduğu Teravih namazlarının kaç rekat olduğu konusunda bir rivayet bulunmamaktadır. Hz. Ömer zamanındaki cemaatle kılınan Teravih namazlarının rekatları konusunda iki rivayet vardır; yirmi rekat, on bir rekat. Hz. Ömer'in dönemiyle ilgili farklı rivayetler; Nevevi ve Ayni tarafından, on bir rekatla ilgili rivayetin Hz. Ömer'in halifeliğinin ilk döneminde kılınan Teravih namazlarıyla ilgili olduğu, sonra Teravihin yirmi rekat olarak yerleştiği ve günümüze kadar da böyle devam ettiği şeklinde açıklanmıştır.

Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

namaz-iha

TERAVİH NAMAZININ VAKTİ NEDİR?

Teravih ve vitir namazının vakti, yatsı namazının vaktidir. Ancak hem Teravih hem de vitir namazı, yatsı namazının farzından sonra kılınır. Bu itibarla yatsı namazının farzını kılmadan vitir ve Teravih namazı kılınır ise vitir ve Teravihin yeniden kılınması gerekir. Eğer vakit çıkmış ise; Teravihin kazası gerekmez, vitrin kazası gerekir.

2018 il il Ramazan imsakiyesi: İstanbul'da iftar ne zaman, ilk oruç saat kaçta açılacak? İlginizi Çekebilir 2018 il il Ramazan imsakiyesi: İstanbul'da iftar ne zaman, ilk oruç saat kaçta açılacak?

TERAVİH NAMAZI TEK NİYETLE KILINABİLİR Mİ?

Teravih namazına başlarken niyet ettikten sonra her selam verişte yeniden niyet etmenin şart olup olmadığı konusunda Hanefi alimleri farklı görüşler belirtmişlerdir. Bir kısım alimler kılınan rekatların tümü temelde tek bir namaz olduğu düşüncesinden hareketle her iki veya dört rekatta selam verdikten sonra yeniden niyet etme zorunluluğunun bulunmadığını söylemişlerdir.

Bir kısmına göre ise her dört rekatta niyet etmek şarttır Çünkü her dört rekat başlı başına bir namazdır. Zira selam vermekle fiilen namazdan çıkılmış olur Bu sebeple yeniden namaza girmek için mutlaka niyet lazımdır Tercih edilen görüş de budur.

Güllaç tarifi ve püf noktası! Ramazanın simgesi güllaç nasıl yapılır? İlginizi Çekebilir Güllaç tarifi ve püf noktası! Ramazanın simgesi güllaç nasıl yapılır?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...